Glütensiz Makarna

Glütensiz Makarna
Glütensiz Makarna

Makarna sevmeyen yoktur diye düşünüyorum. Biraz daha sağlıklı, ama yine de çok lezzetli oldun diye bir glütensiz makarna tarifim var!

Venedik’te daracık bir sokakta, oturmaya bile yeri olmayan ufacık bir dükkandan kutu içinde alıp kanal kenarına oturup yediğimiz taze makarnanın tadı hala damağımda…

Ara sıra marketten alıp benzer sosla yapmışlığım var ama ilk defa evde kendim denedim.

Kendim yapınca da benden bir şeyler katayım istedim tabi, glütensiz olsun dedim.

Biraz araştırıp kafa patlatınca da çok kolay bir tarifle, oldukça lezzetli bir makarna yaptım 🤩

Glütensiz Makarna

Glütensiz makarna malzemeleri

  • 150 gram karabuğday unu
  • 50 gram pirinç unu
  • 2 yumurta
  • Tuz
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 2 yemek kaşığı kaynar su

Yapılışı:

Karabugday unu, pirinç unu ve tuzu derin bir kaba alip karistirin. Üzerine hafif cirpilmis yumurta, su ve yagi ilave edin. Bütün malzemeleri yoğurup bir hamur haline getirin.

Sonra birkaç parçaya ayırıp yine karabuğday unuyla unladığınız tezgahta merdane yardımıyla açın. Birkaç milimetre kalınlığında olması gerekiyor.

Kolay olsun diye uzunlamasına açıp şeritler halinde kestim. Yassı spagetti tarzı bir makarna oldu. Siz istediğiniz şekli verebilirsiniz tabi ki ☺️

Hepsi hazır olunca büyük bir tencerede tuzlu su kaynattım, makarnaları haşladım.
Üzerine biraz pesto sos, yanına bir kadeh şarap ile efsane bir akşam yemeği oldu ❤️

Bu makarnanın tek bir olumsuz yanı var, soğuyunca çok sertleşiyor. Biraz hızlı tüketmek gerekiyor. Bu nedenle bir dahakine aynı hamurla İtalyan mantısı tortellini deneyeceğim, bence o da efsane olacak.

Diğer tarifler için tıklayın…

Son Not

Yazılarımı beğendiyseniz yorumlarda belirtebilirsiniz. Bu ve benzeri içeriklerden haberdar olmak için beni instagram hesabımdan takip edebilirsiniz. Instagram’da hem daha fazla tarif ve gezi notu paylaşıyorum hem de sizin bu bilgileri not tutmanız için kaydet butonu yardımcınız oluyor.