Almanya’da Hayalinizdeki İşi Nasıl Bulursunuz?

Almanya'da Hayalinizdeki İşi Nasıl Bulursunuz?
Almanya'da Hayalinizdeki İşi Nasıl Bulursunuz?

Tahmin edeceğiniz üzere, bu sorunun bir cevabı yok. Daha önceki yazılarımda söylediğim gibi, Almanya’da İş Bulmak uzun bir yolculuk. Bu yolculukta yorulmamak, vazgeçmemek ve olabildiğince de çok hazır olmak gerekiyor.

Hazırlık süreci mezun olduğumuz okullar ya da sertifikalarımız ile sınırlı değil. Kendinizi tanıyarak başlayacağınız bir hazırlık süreci. Bu yüzden yolculuğa benzetiyorum. Ne kadar planlar yaparsanız yapın, yolda bambaşka şeyler ile karşılacaksınız. Yol bu.

Sadece Almanya için geçerli değil bu söylediğim. Yurt dışında yaşayan arkadaşlarımla yaptığımız sohbetlerde ortak bir nokta var. O ülkede yeteneklerinize ihtiyaç var mı anlamak gerekiyor.

Almanya’daki İşverenler Neleri Arıyor?

Örneğin, Almanya’da bir iş başvurusunda bulunmadan önce, kendinizi ve yeteneklerinizi bilmeniz ayrıca iş dünyasının ihtiyaçlarını bilmek önemlidir. Hangi özellikleriniz ile fark yaratabilirsiniz, bu özelliklerinizi özgeçmişinizde yani CV’inizde nasıl ön plana çıkabilirsiniz üzerine kafa yormanız gerekiyor.

Yeri gelmişken Almanya ile ilgili bir kaç bilgi de paylaşıyım. Almanya, birçok çok uluslu şirkete sahip oldukça sanayileşmiş bir ülke. Bu nedenle, Almanya’da da çok sayıda açık iş ilanı var. Bugün Almanya’da yaklaşık 5 milyon açık iş ilanı var ve bu sayı yüksek işsizlik oranı nedeniyle yıldan yıla artmaya devam ediyor. Almanya İstihdam Dairesi Başkanı, bu açığın kapatılması için Almanya’nın yılda 400 bin göçmene ihtiyacı olduğunu söyleyerek daha fazla göçmen alması için çağrıda bulundu.

Almanya'da Hayalinizdeki İşi Nasıl Bulursunuz?
Almanya’da Hayalinizdeki İşi Nasıl Bulursunuz?

Almanya’da Kolayca İş Bulmak (!)

Özetle, bu gibi saçma sapan başlıklı yazılara, reklamlara aldanmayın. Yolculuklar her zaman kolay değildir. Hazır olun. İpuçlarını birleştirin.

Almanya’da İş Görüşmesi İçin İpuçları

 1. Araştırmanızı yapın ve kültürel farklılıkların farkında olun
 2. Maaş beklentilerinizden emin olun
 3. Mülakata gitmeden önce şirketi araştırın
 4. İş portalları aracılığıyla başvurun
 5. Takip edin. Şirketleri ve ilanları
 6. Birçok kariyer fuarından birini seçin
 7. Mülakatlar sırasında iddialı olun
 8. Ortaya çıkın, dakik olun ve talimatları izleyin
 9. Mezun gruplarına göz atın
 10. Tekrar takip edin
 11. CV’nizin sizin için özel olduğundan emin olun
Almanya'da Hayalinizdeki İşi Nasıl Bulursunuz?
Almanya’da Hayalinizdeki İşi Nasıl Bulursunuz?

İş Görüşmesi Öncesinde Yapılacaklar

Bir iş için görüşme yapıyorsanız, işte bunu başarmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları.

 • Şirketi araştırın ve neyle ilgili olduklarını bulmaya çalışın. Bu, şirketi önemsediğinizi gösterecektir.
 • Pozisyonu araştırın ve bunun için uygun olmanızın en az üç nedenini listeleyebildiğinizden emin olun.
 • Görüşme yapan kişinin ne yaptığını veya ne okuduğunu bilmek için araştırmanızı yapın ve varsa onlarla ortak bir şeyden bahsettiğinizden emin olun.
 Almanya'da Hayalinizdeki İşi Nasıl Bulursunuz?
Almanya’da Hayalinizdeki İşi Nasıl Bulursunuz?

Nasıl Başarılı Bir Mülakat Yapılacağına İlişkin İpuçları

Önceden hazırlanmak, zayıf yönlerinizi bilmek, değer sağlamak gibi örneklerden yola çıkarak başarılı bir görüşmenin nasıl yapılacağına dair ipuçları.

1. Önceden hazırlayın

Mülakata girmeden önce, sorabilecekleri herhangi bir soruyu cevaplayabilmeli ve güçlü ve zayıf yönlerinizin neler olduğunu bilmelisiniz.

2. Kendinize güvenin

Nasıl göründüğünüz veya giydiğiniz kıyafetler hakkında endişelenmeyin, sadece kendinize güvenin çünkü kendinize güveniyorsanız o zaman bunu fark edecekler ve sizi işe alacaklar!

3. Değer sağlayın

Kimi işe aldıklarını bilmek istiyorlar, bu yüzden onlara neden sizi başka biri yerine işe almaları gerektiğini söyleyin!

Kapanış

Umarım faydalı olabilimişimdir. Beni instagram üzerinden takip edebilir ve varsa sorularınızı bu yazının altındaki yorumlar bölümüne bırakabilirsiniz.