Avrupa’yı Gezerken Öğrendiğim 8 Şey

Burada paylaşamadaığım birçok Avrupa şehirini gezme şansım oldu. Durup düşündüğümde ”Ne çok minik ipucu biriktirmişim içimde” 🙂 İşte Avrupa’da Gezerken Öğrendiğim 8 şey!

Otobüsler Trenlerden Çok Daha Ucuzdur

Trenlerin daha ucuz olduğu gibi bir algı var hepimizin içinde. Ancak, gezerken öğrendiğim 8 şeyden biri hiç de öyle değil. Tren tercihi otobüs ile gezmekten daha pahalı olabilir. 🙂 Kısıtlı zamanınızda tren ile dolaşmak size zaman kazandıracaktır. Bu noktayı da asla unutmayın. Ancak, yeteri kadar zamanınız var ise otobüs ile yolculuğu tercih edebilirsiniz.

Ücretsiz Yürüyüş Turlarını Kesinlikle Kaçırmayın!

Bu turlar gerçekten vazgeçilmezim. Daha önceki blog postlarımda paylaşmıştım. Özellikle İspanya ve Polonya gezilerimde bu turlar olmasa çok büyük eksiklik hissederdim diyebilirim. Bu turlar tamamen ücretsiz sadece turun sonunda gönlünüzde bir ücret ödeyebilirsiniz. Unutmadan, yalnız geziyorsanız diğer gezginle ile de bu turlarda tanışabilirsiniz.

Lokal Lezzetlerin Ucuzu Pastanelerde

Özellikle yerel hamur işi lezzetleri pastanelerde ünlü yerlere göre çok daha uygun fiyatlarla deneyimleyebilirsiniz.

Konaklama İçin Rezervasyonunuzu Önceden Yapın

Bu konuyu şansa bırakmayın. Gideceğizi ve gezeceğiniz yerlerde planlamanız gereken en önemli konu bu. Düşük maliyetli ancak çok konfrolu hosteller bulmak, önceden yapılmış rezervasyon ile çok mümkün. Tabiki Airbnb ve Couchsurfing diğer seçenekler olarak hep var.

Yerel Dilde Birkaç Kelime Öğrenin

Sempati kazanmak ve dolaylı olarak empati oluşturmanız için bunu yapmanızı mutlaka öneririm. Gezeceğiniz ülkenin dilinde teşekkür etmek, selam vermek, hatır sormak hatta sipariş vermeyi denemek sizin için bir çok şeyi kolaylaştırmanızı sağlar.

Yerel Halktan İpuçları İsteyin

Google hep bizimle. Bundan şüphemiz yok. Ancak, benzer deneyimleri yaşayan gezgin ya da turistler yerine daima doğru ve güncel bilgiye sahip yerleşiklerden öneri ve ipuçları almak her zaman daha iyi. Deneyiminize katma değer sağlayan bir araç bu.

En Büyük Yardımcınız Google Maps Olsun

Planınızı oluştururken Google Maps en büyük yardımcınız olacak. Bununla yetinmeyin Google Maps’in yeni ve yenilikçi bir çok yardımcı özelliğini kullanaın. Gezi rotanızı oluşturup, görmek istediğiniz, deneyimlemek istediğiniz yerleri Google Maps üzerinde işaretleyin.

Sezonluk Yerleri Sezonları Dışında Deneyimleyin 🙂

Hava koşullarının deneyiminizi etkileyemeyeceği koşullarda sezonluk yerleri sezon dışında deneyimle size zaman ve para tasarufu sağlayacağı gibi bunun yanında harika bir deneyimi de yanında getirecektir. Hem yerleşikler ile daha çok vakit geçirme, özellikle daha güzel ve özel anılar biriktirmeye yardımcı olacaktır.

Benzer Listeler için buraya tıklayabilirsiniz.