Yurt Dışında Yaşamak

Almanya'da Yaşamak
Almanya'da Yaşamak | Berlin

Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden bir çok soru alıyorum. Bu sorular genellikle, Almanya’da eğitim almak, Almaya’da iş bulmak, Almaya’da yaşamak, ya da Almanya’ya taşınmak ile ilgili oluyor. Yurt dışında yaşamak ile ilgili bu ve benzeri hedefleri olanlar, genellikle doğru bilgiye erişimde zorlanıyor. Bu nedenle, benzer tecrübeleri yaşamış kişilere erişip bilgi almayı tercih ediyorlar. Açıkçası bu durumu çok normal ve doğru buluyorum.

Bu yüzden, yeni bir ülkede yaşamak isteyenler, Almanya’da eğitim almak isteyenler, Almanya’da çalışmak isteyenler veya Almanya’ya taşınmak için neler yapmak gerekir sorusuna yanıt arayanlar için, bir yazı dizisi hazırlamaya karar verdim.

Yurt Dışında Yaşamak Yazı Dizisi

Yazı dizisinin bu ilk bölümünde, yurt dışında yaşamak isteyenlerin atması gereken ilk adımdan, planlamadan, bahsedeceğim. İleriki bölümlerinde ise, diğer adımlarla ilgili kendi deneyimlerimi paylaşacağım:

Hazırsak başlayabiliriz.

Yurt Dışında Yaşamayı Planlamak

Hayatınızın hangi döneminde olursanız olun, böyle bir yolculuğa başlamadan önce, ihtiyacınız olan ilk şey: Plan! Hele ki; Almanya gibi her alandaki kuralları net bir ülkede yaşamayı hedeflediyseniz, birçok detayı önceden araştırmanız ve bunlara hazırlıklı olmalısınız.

Tanrı’yı güldürmek istiyorsan, O’na planlarından bahset!

Anonim

Yurt Dışında Yaşama Planı

Planlama yapmak için, öncelikle doğru soruları sorarak başlamalısınız. Bunun için ilk soru: Neden? Çünkü Böyle bir yolculuğa çıkmak için iyi bir nedene ihtiyacınız var. Bu nedene vereceğiniz yanıttan sonra hazırlık aşaması başlıyor.

Gerçekten Hazır mıyım?

Bence yurt dışında yaşamaya hazırlanmanın en önemli adımı psikolojik hazırlık. Burada kendinize sormanız gereken bazı sorular var:

  • Gerçekten yurt dışında yaşamak istiyor muyum?
  • Ailemden ve arkadaşlarımdan uzak yeni bir hayata hazır mıyım?
  • Dilini bilmediğim bir ülkedeki devlet prosedürleri ve bürokrasisi ile başa çıkabilir miyim?
  • Başıma gelebilecek acil durumlarda tek başıma ne yaparım?
  • Ve sizin aklınıza gelen diğer sorular.

Bu liste tabi ki uzayıp gider. Bunlar yalnızca ilk aşamada akla gelenler. Hatta yorumlar bölümüne siz de sorularınızı ekleyebilirsiniz.

Oturup, böyle bir soru listesi üzerinde detaylıca düşünüp, kendinizi sorguladıktan sonar bütün sorulara “evet” cevabı verebiliyorsanız; tebrikler! Bu yolculuğa hazırsınız.

Ancak eğer tek bir soruda bile tereddütünüz varsa, size tavsiyem biraz daha düşünmenizdir.

Yurt Dışında Yaşamak İçin Ne Yapmayalım?

Eğer yurt dışında yaşayabileceğinize ve yaşamak istediğiniz ülkeye karar verdiyseniz, şimdi hangi yolla gidebileceğinizi araştırmalısınız. Ben yine kendi tecrübelerimden bu konuyu biraz açmaya çalışacağım.

Almanya’da Yaşamak?

Almanya yaşamak için tabiki öncelikle oturum izni almanız gerekiyor. Oturum izni alabilmeniz için somut nedenlere ihtiyacınız var. Bu tamamen Almanya’ya geliş nedeniniz ile ilgili.

  • Almanya’da lisans eğitimi almak.
  • Almanya’da yüksek lisans yapmak.
  • Yurt Dışında iş bulmaka ve çalışmak.
  • Almanya’da dil kursuna gitmek.
  • Ve benim konum dışındaki diğer yollar.
Yurt Dışında Yaşamak
Almanya’da Yaşamak | Berlin

Almanya’da Dil Eğitimi

Yeni bir dil, kendinizi geliştirmenin ve güncellemenin en iyi yollarından biridir. Bu nedenle ben, üniversitenin ilk yılında gördüğüm ancak Türkiye’de geliştirme fırsatı bulamadığım Almanca’mı geliştirmek, eğitimime uygun bir alanda ve bu alanda imkanları daha geniş bir ülkede kariyerime devam etmek istedim. Bu amaçlarıma en uygun ülke de Almanya idi.

Almanya’da Yaşamak ve Şehir Seçimi

Şehir seçimi, yurt dışına taşınmanıza neden olan amaca bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu yüzden ilk adımda amaçlarınıza uygun birkaç şehir belirlemenizi tavsiye ediyorum.

Yurt Dışında Yaşam Bütçesi

Hangi sebeple giderseniz gidin, yurt dışında geçireceğiniz ilk aylar için birikmiş paranız olmalı. Bütçenizin temel kalemlerine bir sonraki yazıda değiniyorum.

Bu adımlar tamamsa, vize başvurusu ve sonrası için diğer yazılarımı okuyabilirsiniz.

Yurt Dışında / ALmanya’da Yaşamak İçin İpuçları

Yurt dışında yaşama amacını belirle. | Yurt dışında yaşamaya hazır mısın; emin ol!

Yurt dışında yaşamak istediğin şehri belirle. | Yurt dışında yaşamak için bütçe yap.

Gizem Beki

Beni, Instagram‘dan ve diğer sosyal medya kanallarımdan takip etmeyi unutmayın.

Yurt Dışında Yaşamak
www.gizembeki.com | almanya’da yaşamak

Sevgiler