Almanya’da Ehliyet Almak | Almanya’da Nasıl Ehliyet Alınır?

Almanya’da Ehliyet Almak
Almanya’da Ehliyet Almak

Son günlerde, Almanya’da Ehliyet Almak ile ilgili bir çok soru ile karşılaşıyorum. Bu nedenle Almanya’da nasıl ehliyet alınır, Almanya’da Türkiye ehliyeti geçerli mi, Almanya’da ehliyet alma süreci nasıldır, Almanya’da ehliyet kursu seçimi yaparken nelere dikkat edilir, Almanya’da ehliyet için gerekli belgeler nelerdir, Almanya’da teorik ehliyet sınavı nasıl oluyor, Almanya’da pratik ehliyet sınavı nasıl oluyor, ehliyet için Almanya’da ilk yardım kursu gerekli midir sorularının cevaplamak istedim.

Almanya’da Ehliyet Almak Neden Önemli

Açıkçası, Almanya’da ehliyet sahip olmak çok önemli diye düşünüyorum. Özellikle, toplu taşımanın yeterli olmadığı bölgelerde yaşıyorsanız. Böyle bir yerde otomobil kullanmak şart oluyor. Bu nedenle, ehliyet almak ya da mevcut ehliyetinizi Almanya ehliyetine dönüştürmek önemli olacaktır.

Almanya’da Türkiye Ehliyeti Geçerli Mi?

Almanya’ya geldiniz ve Türkiye ehliyeti sahibisiniz. Aklınıza gelen ilk soru, ehliyetim Almanya’da geçerli mi olacaktır. Almanya’da otomobil kullanmanız için, Almanya veya başka bir AB ülkesine ait bir ehliyetiniz olması gerekiyor. Bu nedenle, AB üyesi olmayan ülkelerden biri olan Türkiye ehliyetiniz Almanya’da yalnızca altı ay geçerlidir.

Bu altı aylık süre, Almanya’ya ikametgah kaydınızı yaptırdığınız günden itibaren başlar. Bu süre içerisinde araç kullanırken, Türkiye ehliyetiniz ve ehliyetinizin Almanca tercümesi yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Bu tercüme tabiki resmi olarak tanınmış yeminli tercümanlar tarafından yapılmalıdır. Yeminli tercümanları https://suche.bdue.de/ adresinden bulabilirsiniz.

Turist olarak Almanya’ya geliyorsanız, ehliyetinizin geçerli olacaktır. Bunu da not olarak ekliyim. 🙂

Almanya'da Ehliyet Almak
Almanya’da Ehliyet Almak

Türkiye Ehliyetini Almanya Ehliyetine Çevirmek

Türkiye Ehliyetini (AB dışındaki ülkelerdeki ehliyetler de dahil) Almanya’da ilk altı ay kullanabilirsiniz. Bu süre sonunda Türkiye ehliyetini Almanya ehliyetine çevirmelisiniz. Bu sürece Almanya’da Umschreibung deniyor.

Türkiye Ehliyeti Almanya Ehliyetine Nasıl Çevrilir?

Yaşadığınız yere bağlı olarak değişiklik gösterse de, mevcut ehliyetinizi değiştirmek için ya Fahrerlaubnisbehörde ya da Führerscheinstelle yetkililerine başvurarak sürece başlıyorsunuz. Bu resmi dairedeki yetkililer, ehliyeti çevirme sürecinin her adımından sorumlu kişilerdir ve şu adımları takip ederler:

 • Başvurunuzu teslim alırlar,
 • İlave bir eğitime ya da teste ihtiyacınız var mı diye kontrol ederler,
 • Sonunda yeni ehliyetinizi size teslim ederler.

Bu resmi dairelerin iletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye ehliyetinizi değiştirmek için maalesef yeniden teorik ve pratik teste girme ihtiyacınız var. Sınavdan önce bir sürücü kursuna gitmek fena olmayabilir. 🙂 Almanya’da Türkiye’den farklı birçok trafik kuralı ve işareti var. Ancak ilk defa ehliyet almayacaksınız, sürüş dersi almanıza gerek olmayabilir. Ben yine de 2-3 ders almıştım.

Almanya'da Ehliyet Almak
Almanya’da Ehliyet Almak

Türkiye Ehliyetini Almanya Ehliyetine Çevirmek İçin Hangi Belgelere İhtiyacım Var?

Türkiye Ehliyetini Almanya Ehliyetine Çevirmek (Umschreibung) İçin gerekli belgeler:

 • Kimlik kartı veya pasaport
 • İkametgâh (Anmeldung)
 • Biyometrik pasaport fotoğrafı (biometrisches Passbild)
 • Göz muayenesi (Sehtest)
 • İlk yardım kursuna katıldığınıza dair onay,
 • Ehliyetinizin onaylı bir çevirisini de getirmeniz gerekebilir. (Benim için gerekmemişti.)
 • Ehliyetinizin halen geçerli olduğunu gösteren yazılı bir beyan. (Türkiye ehliyetinizde mevcut olduğunu kontrol ediniz.)

İlk yardım eğitimi alabileceğiniz size yakın yerleri ASB veya Johannitern adreslerinden bakabilirsiniz. Göz muayenesi için ise, bir göz doktoruna ya da Almanya’da bir gözlükçüye başvurabilirsiniz.

Ehliyetinizin, Almanca çevirisi için Adac ya da bir yeminli tercümanlık bürosuna başvurabilirsiniz.

Çok nadir de olsa, ilgili resmi daireler adli sicil kaydı da isteyebiliyor. Bu belgeyi yerel yönetiminizdeki ilgili daireden ya da fuehrungszeugnis.bund.de sitesinden alabilirsiniz.

Almanyada Ehliyet Almak
Almanyada Ehliyet Almak

Almanya’da İlk Kez Ehliyet Alacaklar Ne Yapmalı?

Eğer ilk kez bir ehliyet başvurusunda bulunuyorsanız, yapmanız gerekenler yukarıda anlattıklarımızdan çok farklı değil ancak sizin bir ehliyet kursuna kayıt yaptırmanız ve teorik eğitimlere katılmanız şart. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli:

 • Bir sürücü kursuna (“Fahrschule”) kayıt,
 • İlk yardım kursu (“Erste Hilfe”),
 • Göz muayenesi,
 • Biyometrik pasaport fotoğrafı (“biometrisches Passbild”).

Çevrenizdeki sürücü kursları için drivolino.de veya fahrschulen.de adreslerinden yaralanabilirsiniz.

Almanya’da Ehliyet Kursu Seçmek

Evet. Geldik en kritik adıma. İster ilk kez ehliyet almak için, isterseniz de bir Türkiye Ehliyeti’ni Almanya ehliyetine çevirmek için, Almanya’da Ehliyet Kursu’na kayıt yaptırmak zorundasınız. 🙂 Bu noktada ehliyet kursu seçmek kritik!

Ehliyet kursu seçerken dikkat etmeniz gerekenler:

 • Yorumlarına göz atın,
 • Doluluk oranlarını karşılaştırın,
 • Takviminize uygunluğunu kontrol edin,
 • Fiyatları karşılaştırın,
 • Pratik kursların yerlerini, (bazen sizi bulunduğunuz yerden de gelip alabiliyorlar)

Almanya’da Ehliyet Ne Kadar?

Almanya’da ehliyet sahibi olmak için sürüş dersleri, çalışma kaynakları (kitap, dijital içerik ya da uygulama olabilir), tıbbi kontroller ve sınıvalar, teorik ve pratik test ücretleri gibi birçok farklı maliyet kalemi var. Bu nedenle, ihtiyaç duyacağınız pratik sürüş derslerinin de sayısına göre değişecek €1000 ile €3000 arsında bir maliyeti gözönünde bulundurmanız sizin açınızdan iyi olacaktır.

Teori testi ücreti yaklaşık €25, sürüş testi ücreti ise yaklaşık €120’dur. Geri kalan her şey için bütçe aralığını yukarıda paylaştım. Hazır olun! 🙂

Almanya'da Ehliyet Almak
Almanya’da Ehliyet Almak

Almanya’da Ehliyet Sınavı

Ehliyet sahibi olabilmek için, teori testini ve sürüş testini başarıyla geçmeniz gerekir. Teori testini başarıyla tamamlamadan, sürüş testine kayıt yaptıramazsınız.

Teori Sınavı

Sondan bir önceki adımdayız. Teori testi. Bu testi, 12 farklı dilde yapılabiliyor. Siz hangi dilde kendinizi daha rahat hisediyorsanız o dilde testi alabilirsiniz. Teori testi, elbette Almanca :), İngilizce, Fransızca, Yunanca, İtalyanca, Lehçe, Portekizce, Romence, Rusça, Hırvatça, İspanyolca, Arapça ve !EVET! Türkçe olabiliyor.

Teori testi, çoktan seçmeli 30 sorudan oluşur. Bir sorunun birkaç doğru cevabı olabiliyor. Dolayısıyla her şıkkı çok dikkatli bir şekilde okumak ve doğru cevabı ya da cevapları bulmak gerekiyor. Almanya’da ehliyet sınavında, 11 yanlış yaparsanız testte başarısız olursunuz.

Teori testine girebilmek için aşağıdaki belgeleri sunmanız gerekir:

 • Kimlik kartı ya da pasaport
 • Randevu mektubu
 • İlk kez ehliyet alıyorsanız – sürücü kursu tarafından size verilen eğitim belgesi.

Teori testinin sonuçları bir yıl geçerlidir. Bu süreyi aşarsanız, sınava tekrar girmek zorundasınız. Bu yüzden takvim çok önemli!

Teori testine hazırlanmak için http://www.lehrboegen.de/ veya http://www.fuehrerschein-bestehen.de/ gibi çeşitli dillerde alıştırmalar sunan web sitelerini kullanabilirsiniz. Buna ek olarak, kullanabileceğiniz akıllı telefon uygulamaları ve başka internet siteleri de eminim vardır. Bunun için acele etmeyin. Çünkü bu kaynakların ücretleri ehliyet kursu ücretlerine dahil. İki kez para ödemeyin!

Bazı ücretsiz uygulamalar da var ancak bu konuda öneri yapmayı doğru bulmuyorum. Sürücü kursu sizi zaten en doğru kaynaklara yönlendirecektir.

Pratik Sınavı ya da Sürüş Sınavı

Teori sınavını başarı ile tamamladıysanız, son adıma geldik. Sürüş testi!

Almanya’da ehliyet almak için sürüş testini başarıyla tamamlamanız gerekir. Sürüş testi yaklaşık 1 saat sürer. Bu süre içinde, trafikteki sürüş performansınız gözlemci tarafından değerlendirilecektir. İster ilk kez ehliyet alın, isterseniz mevcut ehliyetinizi dönüştürün sürüş eğitmeniniz acil durumlar için yine yan koltuğunuzda olacaktır. Sınav gözetmeni ise arka koltukta sizin kurallara uyup uymadığınızı ve diğer gerekli performans ölçütlerini değerlendirecektir.

Bu adımı da başarıyla tamamlarsanız ehliyetiniz sizi bekliyor olacak. 🙂

Eğer bir şeyler ters gitti ve sınavı geçemediyseniz, mutlaka ve mutlaka nerelerde hata yaptığınızı sürüş eğitmeninize sorun ve geri bildirimleri not alın. İlk aşamada geçemezseniz, testi iki haftada bir üç kez tekrarlayabilirsiniz. Umarım gerek kalmaz ama testi bir sene içinde istediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz.

Son Not

Yeni ehliyetiniz için çıkacağınız bu yolculukta size başarılar dilerim. Umarım gönlünüzden geçtiği gibi keyifli bir deneyimle yeni ehliyetinize sahip olursunuz. Almanya’da Yaşam ile ilgili diğer yazılarıma buradan ulaşabilir ya da beni instagram‘dan takip edebilirsiniz.