Yurt Dışına Yerleşmek

yurt dışında yaşamak
yurt dışında yaşamak

Instagram | Gizem Beki

Bu yazı dizisinin ilk bölümünde; Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden bir çok soru aldığımı paylaşmıştım. Sorular genelde, Yurt Dışına Yerleşmek, Almanya’ya taşınmak, Almanya’da eğitim almak, Almaya’da çalışmak ya da Almaya’da yaşamak ile ilgili oluyor. Bu nedenle başladığım yazı dizisine heyecanla devam ediyorum. Umarım sizin hayallerinize bir nebze olsun bu yazılar ile katkı sağlıyorumdur.

Eğer -ilk bölümde söylediğim- hazırlık dönemini tamamladıysanız konu ciddileşmeye başlamış demektir. Bu noktada da, yurt dışında yaşamak için ne kadarlık bir birikime ihtiyacınız olduğu sorusu karşınıza çıkacak. Yurt dışına taşınırken, yurt dışında iş bulmak haricinde kalan bütün seçenekler için bir bütçe oluşturmanız gerekiyor. Hatta bence yurt dışında iş bulsanız bile ilk aylar için yine de bir bütçeye ihtiyacınız olacak.

Yurt Dışına Yerleşmek İçin Ne Yapmalı?

Bütçeyi oluşturmak sandığınız kadar zor bir iş değil. Bunun için belirlediğiniz şehir ile ilgili detaylara ihtiyacınız olacak. Hatta bir kaç alternatif plan bile yapabilirsiniz.

Bütçenizi oluştururken 4 ana başlığı kullanabilirsiniz:

  • Sabit Giderler
  • Temel Giderler
  • Eğitim Giderleri
  • Diğer Giderler

Sabit Giderleriniz genellikle kira, su, elektrik, gaz ve telefon gibi barınma ve iletişim ihtiyaçlarınızı kapsayan detayları oluşturuyor.

Temel Giderler ise, günlük yaşamınızı devam ettirebilmeniz için gerekli market alışverişi, ulaşım ve sosyal aktiviteleriniz.

Eğitim Giderleri, tahmin edeceğiniz üzere yurt dışında dil eğitimi ya da lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimleri için gerekli bütçenizi kapsıyor.

Yurt Dışına Yerleşmek

Şimdi Almanya için bu başlıklara tek tek birlikte bir bakalım. Sizi neler bekliyor.

Almanya’da Ev Kiralamak

Almanya’da Ev Kiralamak

Yurt dışında yaşamak için bütçe yaparken, sabit giderlerinizin önemli bir bölümünü kira alıyor. Bunun için belirleyeceğiniz bütçeyi, doğal olarak seçtiğiniz şehirler için ortalama bir kira giderini araştırarak belirlemelisiniz.

Almanya’da eğitim almak için gelenler, kısaca WG olarak bilinen paylaşımlı evlerde kalmayı tercih ediyor. Yurt dışına öğrenci olarak gelenlerin hem arkadaş edinmeleri, hem de dillerini geliştirmelerini ve önemlisi kira giderlerini düşürmeleri için oldukça iyi bir seçenek.

Yalnız yaşamayı da tabi ki tercih edebilirsiniz. İkisi için de geçerli ve Almanya’da ev kiraları hakkında genel bir fikri edinmek için wg-gesucht sitesine bir gözen atmanızı tavsiye ederim.

Almanya’da Eğitim Ücretleri

Almanca Eğitimi

Güzel bir haber ile başlayalım: Almanya’da, Almanca lisans ve Almanca yüksek lisans eğitimi ücretsiz. Ancak, İngilizce olan Almanya’daki üniversite eğitim programları ücretli. Dolayısıyla, buradaki bütçenizi belirlerken hedeflediğiniz üniversitenin internet sitesinden tam bir tutar öğrenebilirsiniz.

Almanya’da dil eğitimi almak isteyenler ise, belirlediğiniz şehirdeki dil kursu seçeneklerini inceleyerek bir liste çıkartabilirsiniz. Oluşturduğunuz listedeki kursların internet sitelerinden bilgi alarak bütçenizi oluşturabilirsiniz. Internet sitesinde ücret ile ilgili bilgiye ulaşamıyorsanız mail atmanız yeterli olacaktır. Geç de olsa yanıt alırsınız.

Almanya’da Günlük Yaşam

Temel giderlerinizin, günlük yaşamınızı devam ettirebilmeniz için gerekli market alışverişi, ulaşım ve sosyal aktivitelerinizi kapsadığını söylemiştim.

Bilmediğiniz bir ülkede bu başlığa bütçe ayırmanız zor gözükse de internet en büyük yardımcınız olabilir. Ben bunun için Numbeo sitesini kullanmıştım, bence oldukça iyi bir fikir veriyor.

Diğer Giderler

Bir de bunlar dışında kalan, herkesin hayat tarzına bağlı seçenekler var. Spor salonu, seyahat, enstrüman çalma kursu gibi hobileriniz için internette araştırma yapıp listenize eklemenizi tavsiye ederim.

Bu adımlar tamamsa, vize başvurusu ve sonrası için diğer yazılarımı okuyabilirsiniz.

Beni, Instagram‘dan ve diğer sosyal medya kanallarımdan takip etmeyi unutmayın.

Sevgiler