Almanya’da Banka Hesabı Açmak

Almanya'da Banka Hesabı Açmak
Almanya'da Banka Hesabı Açmak

InstagramFacebook ve Twitter üzerinden aldığım soruların çoğu Almanya ile ilgili. Bu nedenle, Almanya’da eğitim almakAlmaya’da iş bulmak ya da Almanya’ya taşınmak gibi birçok konuyu kapsayan bir yazı dizisine başladım. Bu yazı dizisinin ilk bölümüne buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi Almanya’da Banka Hesabı Açmak ile ilgili süreci paylaşacağım.

Bloke Hesap ile ilgili süreçleri anlattığım yazımı bitirirken, Almanya’da banka hesabı nasıl açılır sorusuna da yanıt vereceğimi paylaşmıştım. İşte burdayım. 🙂

Almanya’da Banka Hesabı ve Ötesi

Almanya’da günlük yaşamınıza devam edebilmeniz için sudan sonra gerekli olan ikinci ihtiyaç bir Konto Numarası yani bir banka hesabıdır.

Eğer bu adımı geçebilirseniz Maslow piramidininizi gerçeklemeye başlayabilirsiniz. Çünkü, Almanya’da ev kiralamak, buna bağlı elektrik, su, doğalgaz gereksinimlerini sağlamak, Almanya’da telefon hattı almak, internet bağlantısı edinmek, hatta spor salonu üyeliği bile, banka hesabı olmadan imkansız.

Almanya'da Banka Hesabı Açmak
Almanya’da Banka Hesabı Açmak

Almanya’da Banka Hesabı Açmak Ne Gerekiyor?

“Muhasır medeniyetlerden” beklediğimiz bu durumun, tabi ki şaşırtıcı bir tarafı yok. Buraya kadar her şey normal. Ancak, Almanya’da banka hesabı açmak, maalesef bizim alışık olduğumuz kadar kolay değil. Çünkü, Almanya’da banka hesabı açtırmanız için öncelikle sabit bir adres sahibi olması gerekiyor. 🙂 Komik olan yanı şu ki; sabit adresiniz olmadan, banka hesabı da açtıramazsınız.

Bu paradokstan çıkmak için, “yetkili birine benzeyen” biri ya da birilerinin (mesela işyerinizin), yakında sizin bir sabit adresinizin olacağına “kefil” olması gerekiyor. Bu adımı geçtiğinizi varsayıyorum.

Almanya’da Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Bankayı belirlediniz. Her şey hazır. Banka’ya gittiniz ve hesap açma sürecini başlattınız. Bir çok evrak için ıslak imzanız gerekiyor. Küçük bir not: Bu imzaları aynı gün atamazsınız. 🙂

Evet. Almanya’da bir banka hesabı açarken, standart bankacılık işlemlerinin yanında bu ıslak imzalar için farklı günlerde bankayı ziyaret etmeniz gerekiyor. Bu bir kaç kez tekrarlayabilir hazırlıklı olun.

2015 yılında Almanya’ya geldiğimde, süreç tam da bu şekilde işliyordu. Halen de bir çok bankada süreç bu şekilde. Ayrıca bu zor ve yorucu sürecin yanında bir çok bankacılık hizmet bedeline de hazırlık olmanızı öneririm. Bunu da araştırmanız gerekir.

Neyse ki, artık bu süreçler inanılmaz derecede kısaldı. Nasıl mı? Tabiki teknoloji ile birlikte.

Almanya’da Banka Hesabı Sahibi Olmanın Kolay Yolu

Hayatın her alanında olduğu gibi bankacılık alanında da teknoloji ile birlikte büyük değişim yaşanıyor. Yukarıda anlattığım Almanya’da banka hesabı açmak için geride bıraktığım yorucu sürecin yanında, bu yenilik büyük bir konfor.

Sizi en N26 ile tanıştırayım.

Almanya'da Banka Hesabı Açmak
Almanya’da Banka Hesabı Açmanın Kolay ve Hızlı Yolu

N26, direk bankacılık olarak tarif edilen, şubesiz bankacılık türünün Almanya versiyonu. Daha günlük bir ifade ile, bizdeki EnPara gibi. Gibi diyorum çünkü N26’nın arkasında başka bir banka yok. Ancak, Almanya yetkili ve ilgili makamları tarafından bankacılık lisans ve sertifikalarına sahip bir girişim.

8 dakikada Almanya’da Banka Hesabı Açmak

Evinizin rahatlığıyla diye bir tabir var hani, tam da bu. N26 ile kişisel bilgilerinizi girdikten sonra Banka Kartınız evinize gönderiliyor.

Almanya'da Banka Hesabı Açmak

Tamamen ücretsiz bir servis. Hatta, hemen başlamak için size özel bir link bıraktım. Buraya tıklayarak üye olup, Almanya’da banka hesabı açtırabilirsiniz.

İmzalar ne oldu diye sorduğunuz duyar gibiyim. IDNow adında başka bir girişim onu sizinle birlikte çözüyor. Evet. Yine sadece akıllı telefonunuzu kullanarak.

Beni Instagram üzerinden takip etmeyi unutmayın.

Almanya'da Banka Hesabı Açmak

Sevgiler,