Bloke Hesap Nasıl Açılır?

Almanya Banka Hesabı
Almanya Banka Hesabı

Bloke hesap, Almanya Ulusal Vizesi ya da Almanya Dil Kursu Vizesi başvuru sahiplerinin, Almanya’da bulundukları süre boyunca geçimlerini sağlayabilecek maddi yeterliliğe sahip olduklarına dair bir teminattır. Bir anlamda bloke hesap finansal durumunuzu beyan ettiğiniz bir hesap türüdür de diyebiliriz.

Boke hesap nedir, bloke hesap nasıl açabilirsin, bloke hesap nasıl kullanırsın gibi bloke hesap ile ilgili soruların cevaplarına geçmeden önce küçük bir hatırlatma yapmak istiyorum. Almanya Ulusal Vize ve benzeri konulardaki yazılarıma ulaşmak için bu linki kullanabilirsiniz. Bununla birlikte Instagram üzerinden de bana ulaşabilirsiniz.

Almanya Banka Hesabı
Almanya Banka Hesabı

Bloke Hesap Nedir?

Bloke hesap, Almanya’ya uzun süreli vize başvurusu yapan kişilerin, Almanya’da kalış süreleri boyunca geçimlerini sağlayabilecek maddi yeterliliğe sahip olduklarını göstermek için kullandıkları bir teminat sistemidir. Bu sistem, başvuru sahiplerinin Almanya’da kaldıkları süre boyunca mali yük teşkil etmeyeceklerini ve geçimlerini kendi kendilerine sağlayabileceklerini göstermeyi amaçlar.

Neden Bloke Hesap Açılmalısınız?

Almanya Ulusal Vizesi veya Almanca Dil Kursu Vizesi gibi uzun süreli vize türlerine başvururken, finansal durumunuzu açık ve net bir şekilde belirtmeniz gerekir. Bunu yapmanın üç yolu vardır:

 • Garantör göstermek: Almanya’da ikamet eden ve başvuru sahibini finanse edecek maddi imkana sahip bir kişi ya da kurum.
 • Burs almak: Almanya’dan veya başka bir ülkeden burs alarak finansal ihtiyaçlarınızı karşılamak.
 • Bloke Hesap Açmak: Bankada belirli bir miktar parayı bloke ederek, Almanya’da kalış süreleri boyunca geçimlerini sağlayabileceklerini göstermek.

Eğer bu üç seçenekten herhangi birine sahip değilseniz ancak yeterli finansal gücünüz varsa, bloke hesap yöntemini kullanarak bunu beyan eder ve teminat gösterirsiniz.

Bloke Hesap Ne zaman Açılır?

Bloke Hesap, eğitim amaçlı Almanya Ulusal Vize başvurusu öncesinde açılmalıdır. Sonra da bloke hesap bilgilerinizi içeren dökümanları, vize için istenen belgeler arasına eklemelisiniz.

Bloke Hesap Miktarı, Bloke Hesapta Kaç Param Olmalı?

Bankada açtığınız bloke hesapta bulunması gereken asgari tutar, Federal Öğrenim Teşvik Yasası’na (BaföG) bağlı olarak belirlenen yıllık burs miktarıdır. Ayrıca, BaföG bloke hesapta bulunması gereken asgari tutarı yıllık olarak günceller.

2023 Bloke hesap*, minumum tutarı €12.324 ** (banka işlem ücretleri dahil değildir) belirlenmiştir.

* Link üzerinden mutlaka güncel tutarı kontrol edin.
** Dil kursu vizesi için belirlenen tutardır.

Bloke Hesap Nasıl Kullanılır?

Bloke hesap, adı üzerinde, sizin bir yıllık ihtiyaçlarınızı karşılayacak finansman gücü sizin adınıza bankada tutmanızı sağlar. Ancak, bu tutarın tümüne erişiminizi engeller. Örneğin, bir dil kursu vizesi için yatıracağınız tutarın 1/12 ‘sine karşılık gelecek mevduata erişiminiz olacaktır.

Bloke Hesaptan Para Çekmek

Bloke hesap, Almanya’da kaldığınız süre boyunca size paranızın tümünü çekmenize izin vermez. Çünkü adı üzerinde, bloke.

Bloke hesabınızdan aylık olarak çekebileceğiniz toplam bir tutar önceden belirlidir. Bu miktar, (yine 2023 itibariyle) 1/12’si yani 1027 ‘dur. Paranızı gıdım gıdım çekmenize izin veriyorlar. 🙂

Her ay aktive edilen miktar aynı (€1027), ama önceki aydan arttırdığınızı neyse ki sonraki aya devredebiliyorsunuz. :))

Bloke Hesap Hangi Bankada Açılır?

Bloke hesap hizmetini, bu hizmeti veren, bir Alman Bankasından ya da yine (2023 itibariyle*) Almanya’da faaliyeti ve şubesi bulunan bir Türk Bankasından ( İşBank ) sağlayabilirsiniz. (2023 itibariyle*) Bloke hesap hizmeti veren Alman Bankaları:

Almanya’da Bloke Hesap Nasıl Açılır?

Ben, Almanya’ya dil kursu için 2015 yılında geldiğimde, yani 2015 yılında (“su gibi akıp geçer zaman”), bloke hesap için iki seçenek vardı: Deutsche Bank ve İş Bank. Bu iki bankada da ıslak imzanız olmadan hesap açmadığı için yürütmeniz gereken uzun bir süreç var. Ayrıca bir sürü doküman.

Aklınızdan geçeni okur gibiyim. 🙂 Evet. Ben de öyle yaptım. Bloke Hesap hizmeti için Deutsche Bank‘ı seçtim. 🙂 Kesinlikle, kolay olduğunu söyleyemem. Ancak, bir o kadar da öğretici bir süreç geride bıraktım.

Bloke hesap açtırmak için de önce Deutsche Bank ile iletişime geçiyorsunuz. Bankaya, Bloke hesap açtıracağınızı bildirip, geçici hesap numarası ve diğer bilgileri aldıktan sonra konsolosluktan bloke hesap açmak için randevu alıyorsunuz. Bankadan aldığınız bu bilgilerle, Almanya Konsolosluğu’na gidiyorsunuz. Orada ıslak imzanızı alıp, belgeleri Almanya’ya gönderiyorlar. Birkaç gün içinde hesabınızın açıldığına dair onay e-postası geliyor. Daha sonra yatırmanız gereken miktarı (yukarıda belirtmiştim) bu yeni hesaba gönderip, bloke hesabınızda para olduğuna dair aldığınız belge ile vize başvurunuzu yapıyorsunuz. 

Ben neyse ki bloke hesap açtırma sürecinde hiç problem yaşamadım. Ancak, bildiğiniz gibi evrak işlerinde pürüz çıkması her zaman mümkün. :/

Bloke Hesap Açmak İçin Kolay ve Yeni Yöntemler

Bu yazının mümkün olduğu kadar güncel ve doğru bilgiyi sizinle paylaşmak için yazıyorum. Bu nedenle, güncel kalacak bağlantıların adreslerini paylaşıyorum.

Bloke Hesap açma yöntemlerinde bir çok alternatife sahipsiniz. Yeni nesil bankacılık yöntemleri ile bloke hesap açmak çok ama çok kolaylaşmış. Yukarıda linkerini paylaştığım, Coracle, Expatrio ve Fintiba gibi finansal teknoloji şirketleri sayesinde dakikalar içerisinde kolayca ve daha az maliyetle Bloke Hesap açabilirsiniz.

Önce fikir vermesi açısından 2023’e ait bir karşılaştırma tablosu da paylaşıyorum. Ancak, eminim rekabetten dolayı bankacılık hizmetlerine ait ücretlerde bir azalma olmuştur. Çünkü finansal teknoloji çözümlerin sayısı her geçen gün artıyor. Rekabet attıkça açılış ücreti ve aylık hesap işletim ücretleri de değişiklik gösteriyor. Mutlaka aşağıdaki güncel tabloyu kontrol edin.


Deutsche BankExpatrioFintibaCoracle
Hesap AçmakOnline + DokümanOnlineOnlineOnline
SüreçNispeten ZorKolayKolayKolay
Onay Süreci3-6 Hafta1 gün1-3 gün1 gün
Hesap Açılış Ücreti€150€49€89€99*
Hesap İptal Ücreti€0*€0*€0*€0*
Aylık Hesap Ücreti€5€4.9€60 (ikinci yıl)
Ek Ücretler~ €40 (Kargo)
Müşteri HizmetleriTel ya da İletişim FormuE-mail ya da TelefonE-mail ya da TelefonE-mail ya da Telefon
Ek Hizmeler**Sağlık SigortasıSağlık SigortasıSağlık Sigortası
Yıllık Toplam Maliyet***€190€109€147.8€99
* Ek ya da değişen maliyetleri servis sağlayıcının web sitesinden kontrol ediniz. ** Ek ücret ile sağlanabilecek ek hizmetleri inceleyiniz. *** Mutlaka güncel maliyet ücretlerini kontrol edin.

Bloke Hesap Açarken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Coracle, Expatrio ve Fintiba gibi bloke hesap hizmeti veren finansal teknoloji şirketlerinin genelde bir bankacılık lisansı ya da bir banka iştiraki olması zorunlu. Bu yüzden bu detayı da kontrol etmenizi öneririm. Ben Almanya’ya gelirken bu ve benzer dijital hizmetler olsaydı kesinlikle denerdim. Zaten yukarıdaki tabloda bunu gösteriyor.

Bloke hesap Almanya Ulusal Vize
Bloke Hesap Açılabilecek Bankalar

Bloke Hesap Sonrası Bankacılık İşlemleri yani en önemli kısım: Para çekme 🙂

Almanya Vize Başvurum Red Edilirse Bloke Hesabıma Ne Olur?

Hiç bir şey olmaz! Bloke hesabınızın bulunduğu banka, olası red durumlarında paranızı, sizin belirleyeceğiniz Türkiye’deki banka hesabınıza belirli bir iş günü süresinde iade eder. Bu anlamda, Almanya hem bankacılık hem de kişisel verileri koruma anlamında sizi temin ediyor.

Bloke Hesaptan Nasıl Para Çekebilirim?

Bloke hesap açmak için hangi yöntemi tercih ederseniz edin, bankacılık işlemleri için (para çekme, para yatırma, ödemelerinizi yönetme, banka kartı ve aklıma şuan gelmeyen diğer hizmetler) bir banka hesabınız olması gerekiyor. Ben bu süreci Deutsche Bank ile başlattığım için, Almanya’ya geldiğimde de yine bu bankada devam ettim.

Alternatif ve yeni nesil finansal teknolojiler ile bloke hesabı oluşturabilirsiniz. Almanya’ya geldiğinizde muhtemelen “serbest” bir banka hesabına ihtiyacınız olacak. Bu yeni oluşturacağınız banka hesabını Coracle, Expatrio ve Fintiba gibi bloke hesabınız olduğu dijital hesaplara tanımlayarak her ay çekmeniz gereken miktarın otomatik olarak hesabınıza gönderilmesini sağlayabilirsiniz. 🙂

Almanya’ya geldiğinizde nasıl banka hesabı açabilirsinizi de bir başka yazıya bırakıyım. Çünkü bloke hesap sürecini tüm detayları ile anlatmaya çalıştığım için bu yazı biraz uzun oldu.

Bloke Hesap Nasıl Kapatılır?

Mevcut bloke hesabı kapatma işlemi bir form ve dokumanlar eşliğinde yapılmaktadır. Bunun için de her yıl güncellenen bir bilgi notu konsolosluk tarafından paylaşılmaktadır.

Bloke hesabı kapatmak için gerekli belgeler:

 • Bloke hesabı açılışına dair banka tarafından hazırlanmış onay belgesi
 • Pasaport fotokopisi (fotoğraflı sayfa) + Türkiye tarafından verilmiş oturum izni fotokopisi
 • (Türk vatandaşı değilseniz)
 • Vizenin/Alman oturum izninin fotokopisi (varsa)
 • Doldurulmuş anket formu (bkz. bilgi notu)

Bilgi notunun güncel halini okumanız ve ilgili belgeleri eksiksiz olarak göndermeniz önemlidir. İlgili form ve belgelerin taranmış hallerini e-posta yoluyla visa-national@ista.auswaertiges-amt.de adresine gönderebilirsiniz.

Bloke Hesap İle İlgili Sıkça Sorunlan Sorular

Bu yazıda bloke hesap ile ilgili şu sorulara yanıt aradık.

 1. Bloke hesap nedir ve ne işe yarar?
 2. Almanya’da bloke hesap açma koşulları nelerdir?
 3. Almanya’da bloke hesap nasıl açılır?
 4. Türkiye’den Almanya’da bloke hesap açabilir miyim?
 5. Bloke hesap açmak için gereken belgeler nelerdir?
 6. Almanya’da bloke hesap açılış tutarı ne kadardır?
 7. Almanya’da bloke hesap hizmeti hangi banka tarafından veriliyor?
 8. Almanya’da bloke hesap açmak için ücret ödemeli miyim?
 9. Bloke hesap açılış işlemleri nasıl yapılır?
 10. Bloke hesap açılışı sonrasında ne gibi yükümlülüklerim olur?
 11. Bloke hesap açılış süreci ne kadar sürer?
 12. Bloke hesap açılışı sonrasında para çekme işlemleri nasıl yapılır?
 13. Bloke hesap açılışı sonrasında para yatırma işlemleri nasıl yapılır?
 14. Bloke hesap açılışı sonrasında para transferi yapmak mümkün müdür?

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere. 🙂

Bu yazıyı söylediğim gibi her yıl güncellemeye çalışacağım. Çünkü, yeni servisler ve hizmetler devam ediyor. Ayrıca, 2023 ‘de Bloke Hesap ile ilgili olarak yine bilgi almak için blog’u ve instagram hesabımı takip edebilirsiniz.