Bloke Hesap Nasıl Açılır?

Almanya'da Banka Hesabı Açtırmak

Yurt dışına taşınmak isteyenler için hazırladığım yazı dizisinde, beşinci bölüme geldik bile. Bu bölümde, ”Almanya’da Bloke Hesap Nasıl Açılır?” sorusuna yanıt vereceğim.

Yazıya başlamadan önce küçük bir hatırlatma yapmak istiyorum. Bloke hesap, Almanya Ulusal Vize ve benzeri konulardaki önceki yazılara ulaşamayanlar için, ilk bölümün linkine buradan ulaşabilirsiniz. Instagram üzerinden de önceki bölümler için bir çok soru aldım. Mümkün olduğunca yanıtlamaya çalıştım.

Gizem Beki
Gizem Beki

Şimdi gelelim bloke hesap konusuna. Bu konuyu mümkün olduğunca detaylı açıklamaya çalışacağım. Çünkü bloke hesap, en çok tereddüt edilen ve doğru bilinen yanlışlar ile içeren bir adım. Ben de bu yolculuğa başlamadan önce bu konuda çok zaman harcadım. Siz harcamayın diye de şöyle bir sıralama ile Bloke Hesap Nasıl Açılır sorusuna yanıt vermeye çalışacağım.

 • Bloke Hesap
  • Nedir?
  • Nasıl Açılır?
  • Hangi Banka’da Açılır?
  • Kaç Günde Açılır?
  • Nasıl Para Çekilir?
  • Güvenli mi?

Bloke Hesap, Ulusal Vize, Almanya

Konu buralara nasıl geldi dediğinizi duyar gibiyim. 🙂 Almanya Ulusal Vize türüne başvururken, geliş amacınız ne olursa olsun, maddi gücünüzü kanıtlamak için sizden ya garantör ya burs ya da sponsor göstermenizi isterler. Bu üç yolda, Almanya Ulusal Vizesi ile sağlayacağınız 90 gün üzeri sürelerde Almanya’da yaşamınızı devam ettirebileceğinizi ispatladığınız maddi kaynak göstergeleridir aslında.

Eğer bu üç seçenek uymuyor ve tüm masraflarınızı kendiniz karşılıyorsanız, yine bu durumu Alman yetkililere ispatlamanız gerekiyor. Ve işte karşınızda Bloke Hesap!

Peki bu Almanya’da bloke hesap nedir, Almanya’da bloke hesap nasıl açılır, hangi bankada bloke hesap açılır, Almanya’da bloke hesap güvenli mi ve bloke hesaptaki parayı nasıl çekebilirim, bloke hesaptaki param kaybolur mu, bloke hesaptaki paramı geri alabilir miyim diye uzayıp giden bir soru listesi aklınızı kurcalamaya başladı bile değil mi? Hepsine yanıt vereceğim. 🙂

Almanya’da Bloke Hesap Nedir?

Bloke hesap, aslında, Almanya Ulusal Vize ya da Almanya Yoğunlaştırılmış Dil Kursu Vizesi başvuru sahiplerinin, Almanya’da bulundukları süre boyunca geçimlerini sağlayabilecek maddi yeterliliğe sahip olduklarına dair bir teminattır.

Bloke Hesap Miktarı

Bloke hesap için Federal Öğrenim Teşvik Yasası’na (BaföG) bağlı olarak belirlenen yıllık burs miktarı istenir. Bloke hesap miktarı yıl bazından güncellenebilir. Bloke hesap 2019 itibariyle minumum €10.236 (banka işlem ücretleri dahil değildir) belirlenmiştir.

Bloke Hesaptan Para Çekme Miktarı

Bloke hesap, Almanya’da kaldığınız süre boyunca size paranızın tümünü çekmenize izin vermez. Aylık olarak çekebileceğiniz toplam bir tutar önceden belirlidir. Bu miktar, (yine 2019 itibariyle*) bloke hesabınızın toplamının 1/12’si yani €853 ‘dur. Paranızı gıdım gıdım çekmenize izin veriyorlar. 🙂 Her ay aktive edilen miktar aynı (€853), ama önceki aydan arttırdığınızı neyse ki; sonraki aya devredebiliyorsunuz. :))

Bloke Hesap Hangi Bankada Açılır?

Bloke hesap hizmetini, bu hizmeti veren, bir Alman Bankasından ya da yine (2019 itibariyle*) Almanya’da faaliyeti ve şubesi bulunan bir Türk Bankasından ( İşBank ) sağlayabilirsiniz. (2019 itibariyle*) Bloke hesap hizmeti veren Alman Bankaları:

Almanya’da Bloke Hesap Nasıl Açılır?

Ben, Almanya’ya dil kursu için 2015 yılında geldiğimde, yani 2015 yılında (“su gibi akıp geçer zaman”), bloke hesap için iki seçenek vardı: Deutsche Bank ve İş Bank. Bu iki bankada da ıslak imzanız olmadan hesap açmadığı için yürütmeniz gereken uzun bir süreç var.

Aklınızdan geçeni okur gibiyim. 🙂 Evet. Ben de öyle yaptım. Bloke Hesap hizmeti için Deutsche Bank‘ı seçtim. 🙂 Kolay olduğunu söyleyemem. Ancak, bir o kadar da öğretici bir süreç geride bıraktım.

Bloke hesap açtırmak için de önce Deutsche Bank ile iletişime geçiyorsunuz. Bankaya, Bloke hesap açtıracağınızı bildirip, geçici hesap numarası ve diğer bilgileri aldıktan sonra konsolosluktan bloke hesap açmak için randevu alıyorsunuz. Bankadan aldığınız bu bilgilerle, Almanya Konsolosluğu’na gidiyorsunuz. Orada ıslak imzanızı alıp, belgeleri Almanya’ya gönderiyorlar. Birkaç gün içinde hesabınızın açıldığına dair onay e-postası geliyor. Daha sonra yatırmanız gereken miktarı (yukarıda belirtmiştim) bu yeni hesaba gönderip, bloke hesabınızda para olduğuna dair aldığınız belge ile vize başvurunuzu yapıyorsunuz. 

Ben neyse ki bloke hesap açtırma sürecinde hiç problem yaşamadım. Ancak, bildiğiniz gibi evrak işlerinde pürüz çıkması her zaman mümkün. :/

Bloke Hesap Açmak İçin Kolay ve Yeni Yöntemler

Bu yazının mümkün olduğu kadar güncel ve doğru bilgiyi sizinle paylaşmak için yazıyorum. Bu nedenle, değişebilecek durumlara hep bir not ya da o konuyla ilgili olan ve güncel kalacak bağlantıların adreslerini paylaşıyorum.

Bloke Hesap açma yöntemleri de geride bıraktığım dört yıllık sürede yenilenmiş. Yeni nesil bankacılık yöntemleri ile bloke hesap açmak çok ama çok kolaylaşmış. Yukarıda linkerini paylaştığım, Coracle, Expatrio ve Fintiba gibi finansal teknoloji şirketleri sayesinde dakikalar içerisinde kolayca ve daha az maliyetle Bloke Hesap açabilirsiniz.

Fikir vermesi açısından 2018’e ait bir karşılaştırma tablosu da paylaşıyorum. Eminim rekabetten dolayı bankacılık hizmetlerine ait ücretlerde bir azalma olmuştur.

Bloke hesap Almanya Ulusal Vize
Bloke Hesap Açılabilecek Bankalar

Coracle, Expatrio ve Fintiba gibi bloke hesap hizmeti veren finansal teknoloji şirketlerinin genelde bir bankacılık lisansı ya da bir banka iştiraki olması zorunlu. Bu yüzden bu detayı da kontrol etmenizi öneririm. Ben Almanya’ya gelirken bu ve benzer dijital hizmetler olsaydı kesinlikle denerdim. Zaten yukarıdaki tabloda bunu gösteriyor.

Bloke hesap Almanya Ulusal Vize
Bloke Hesap Açılabilecek Bankalar

Bloke Hesap Sonrası Bankacılık İşlemleri yani en önemli kısım: Para çekme 🙂

Almanya Vize Başvurum Red Edilirse Bloke Hesabıma Ne Olur? Bloke hesap Almanya Ulusal Vize

Hiç bir şey olmaz. 🙂 Olası red durumlarında paranız, sizin belirleyeceğiniz Türkiye’deki banka hesabınıza belirli bir iş günü süresinde iade edilir. Bu anlamda Almanya hem bankacılık hem de kişisel verileri koruma anlamında sizi temin ediyor.

Bloke Hesaptan Nasıl Para Çekilir?

Bloke hesap açmak için hangi yöntemi tercih ederseniz edin, bankacılık işlemleri için (para çekme, para yatırma, ödemelerinizi yönetme, banka kartı ve aklıma şuan gelmeyen diğer hizmetler) bir banka hesabınız olması gerekiyor. Ben bu süreci Deutsche Bank ile başlattığım için, Almanya’ya geldiğimde de yine bu bankada devam ettim.

Alternatif ve yeni nesil finansal teknolojiler ile bloke hesabı oluşturduysanız, Almanya’ya geldiğinizde muhtemelen “serbest” bir banka hesabına ihtiyacınız olacak. Bu yeni oluşturacağınız banka hesabını Coracle, Expatrio ve Fintiba gibi bloke hesabınız olduğu dijital hesaplara tanımlayarak her ay çekmeniz gereken miktarın otomatik olarak hesabınıza gönderilmesini sağlayabilirsiniz. 🙂

Almanya’ya geldiğinizde nasıl banka hesabı açabilirsinizi de bir başka yazıya bırakıyım. Bloke hesap sürecini tüm detayları ile anlatmaya çalıştığım için bu yazı biraz uzun oldu.

Bloke hesap Almanya Ulusal Vize Son Notlar

Beni, Instagram‘dan ve diğer sosyal medya kanallarımdan takip etmeyi unutmayın. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere. 🙂