Almanya’nın En Güzel Şehirleri

Dresden
Dresden

Güzellik anlayışı herkese göre değişiklik gösterse de, ben kendimce Almanya’nın en güzel şehirleri ‘ni sıralayacağım bu yazıda. Tabi ki nedenleriyle birlikte. 🙂

Eğer diğer gezi yazılarımdan benimle ayni gezi anlayışına sahip olduğunuzu düşündürebildiysem bir sonraki Almanya seyahatiniz için oldukça işe yarayacak bir liste hazırladım.

Detaylı bilgiye ihtiyacınız olursa yorumlara yazabilirsiniz. 🙂

İşte Almanya’nın En Güzel Şehirleri listeme başlıyorum.

10. Rothenburg ob der Tauber

Rothenburg ob der Tauber, Almanya’nın en unlu, en çok ziyaret edilen kasabalarından. Her daim bir turist kalabalığı var 🙂 cok iyi korunmuş bir eski şehre sahip. Ama büyümeye devam etmemiş, oldukça ufak bir şehir. Bence kesinlikle görülmeye değer.

 Rothenburg ob der Tauber
Rothenburg ob der Tauber

9. Bamberg

Bamberg çok iyi korunmuş bir şehir merkezine sahip. Buna rağmen şehir eski kent meydaninin dışına doğru büyümeye devam etmiş ve artan nüfusu ve imkânlarıyla yasaması keyifli hale gelmiş bir yer. ayrıca birçok yerel bira üreticisi var, çeşit çeşit biraları tatmak için uzun uzun konaklayabilirsiniz 🙂

Bamberg
Bamberg

8. Mittenwald

Rengarenk bir kasabanın ve muhteşem bir doğanın birleştiği şehirlerden. Bence mutlaka görülmeli.

Mittenwald
© Alpenwelt Karwendel | Christoph Schober

7. Würzburg

Yine çok büyük olmayan ama bence çok keyifli bir şehir. Şarap bağları, nehir kenarından harika manzarası ile kesinlikle ziyaret edilmeyi hak ediyor. Ayrıca oldukça büyük bir üniversiteye sahip. Öğrenci nüfusunun yüksek olması sayesinde her daim keyifli ve hareketli bir şehir burası.

Würzburg
Würzburg

6. Dresden

Her ne kadar savaşta oldukça tahrip olmuş ve bazı kısımları hala restorasyon altında olsa da, hala sahip olduğu tarihi dokusu ile bence çok çok güzel bir şehir. Tek problemi coğrafyanın burada çok düz olması. İnsanın gözü biraz dağ tepe arıyor. 🙂

Dresden
Dresden

5. Kassel

Tamam, buraya biraz torpil geçiyor olabilirim 🙂 Kassel benim Almanya’daki ilk evim. Öyle olmasaydı da yemyeşil, güzel düzenlenmiş parkları, küçük ama düzenli şehir meydanıyla gönlümü kazanırdı. Kalbimin bir kısmı hep orada kalacak 🙂 Ayrica Unesco Dunya Mirasi Listesi’ne de bir parkla girmis!

Kassel
Kassel

4. Bremen

Adına çocukluğumuzdan beri aşina olduğumuz bu şehir nedense her gidişimde beni tekrar etkiledi. Her ziyaretimde bu tatlı şehri bir kere daha sevdim. Mutlaka görülmesi gereken bir şehir bence. Eminim siz de çok keyif alacaksınız.  

Bremen
Bremen

3. Berchtesgaden

Doğa severlerin kesinlikle ilk ziyaret etmesi gereken yer burası! Harika bir doğa, küçük ama rengarenk evlerle dolu bir şehir merkezi yani tam anlamıyla bir huzur kaynağı burası. Tekrar tekrar gitmekten hiç şikâyet etmeyeceğim bir bölge.

Berchtesgaden
Berchtesgaden

2. Berlin

Tarihi önemi, keyifli cafe ve restoranları, çok uluslu hayati ile yasayan bir şehir. Ayrıca elektronik müzik severlerin de gözdesi 🙂 Tek problem, bence kendinizi Türkiye’de gibi hissetmek. Almanca bilmeden rahatlıkla yasayabilirsiniz burada.

Berlin
Berlin

1. Münih

Gerek hareketli yaşamı, gerek şehir düzenlemesi, gerek Oktoberfest’i, gerekse doğaya kaçmak için sınırsız seçenek sunmasıyla gönlümün birincisi kesinlikle Münih.

Münih
Münih

Burada kendi gözümden ilk 10’u sıraladım. Almanya’nın en büyük şehirlerinden olan Hamburg’u henüz ziyaret etme fırsatını ne yazık ki bulamadım. Belki ileride bu listeyi güncellemem gerekir 🙂

Tabi ki daha başka birçok yer var. Aachen, Mainz, Koln, Heidelberg, Gartmisch-Partenkirchen, Augusburg, Goslar, Quedlinburg, Wernigerode ve daha niceleri… Hepsini tek tek tekrar anlatmak istemedim 🙂

Umarım hepsini tek tek gezip kendi listenizi oluşturma fırsatı bulursunuz. Şimdilik benden bu kadar 🙂