Almanya’ya Geldiğinizde İlk Yapmanız Gerekenler

Yurt dışında yaşamak isteyenler için hazırladığım yazı dizisine devam ediyorum. Almanya’da oturum hakkı kazandıktan sonra Almanya’ya Geldiğinizde İlk Yapmanız Gerekenler bölümüne geçmeden önce, blog ile yeni tanışanlar için de dizinin ilk bölümünü buraya bırakıyorum. İlk bölümde, tüm başlıkları bir arada bulabilirsiniz.

Almanya’da yaşamak için gereken, vize almak, hesap açmak, ev bulmak gibi bir çok adımı geride bıraktınız. Tebrikler sonunda Almanya’dasınız!

Peki… Şimdi ne olacak? Nasıl devam edeceksiniz? Yazı dizisinin bu bölümünde bu sorulara yanıt vermeye çalışacağım.

Bak Postacı Geliyor

İlk olarak belirtmeliyim ki, Almanya’da posta çok önemlidir. Ve evet. Posta kutusu da bir o kadar önemli. Birçok iş ve süreç online olarak değil, hala posta yoluyla yapılır. Bu yüzden posta kutunuzu düzenli olarak kontrol etmeyi hiçbir zaman unutmayın 🙂

Tüm bu adımlara başlamadan önce posta kutunuzu ve anahtarını kontrol etmelisiniz. 🙂

A1. Şehre Kayıt Olmak

Günümüzde, birçok uygulama ve internet sitesini üye olmadan neredeyse kullanamıyoruz. Almanya’da oturum hakkı kazandığınızda da buna benzer bir şey yapmak zorundasınız.

Eşyalarınız yerleştirdikten sonra yapmanız gereken ilk şey; kendinizi yaşadığınız şehre kaydettirmek. Bizdeki adrese dayalı kayıt sistemine benziyor. Yani bir nevi nüfus dairesine gidip ikamet belgenizi almak gibi.

Bunu “Rathaus” ’taki (yani belediye) “Bürgerbüro” ’da yapıyorsunuz. Çalışma saatlerini kontrol edip herhangi bir randevusuz görüşme gününde (Sprechstunde) ya da randevu alarak belirleyeceğiniz bir gün ve saatte bunu yapabilirsiniz. Randevu dediğime bakmayın siz: Termin, termin. 🙂

Bence, tercihinizi ilk görüşme gününden yana kullanın. En kısa zamanda bu işi halletmek önemli. Çünkü buradan alacağınız belge (Anmeldebescheinigung), bundan sonraki bütün adımlar için gerekli.

Görüşmeye giderken pasaportunuzu ve ev sahibinizden alacağınız kiracı belgesini götürmeyi unutmayın. Bunun dışında başka bir belge isteniyor mu diye sormanızda her zaman olduğu gibi burada da fayda var!

Yaşadığınız şehre kayıt yaptırdıktan sonra aldığınız Anmeldebescheinigung 6 ay geçerli, eğer daha sonra yenisine ihtiyacınız olursa yine ayni ofisten belli bir ücret karşılığı alabiliyorsunuz.

A2. Almanya’da Oturum İzni

Şehre kayıt olduktan sonra ikinci adıma geçiyoruz. Bu adımda oturum izni (Aufenthaltstitel) almanız gerekiyor.

Oturum izni ile oturma izni aynı şey. 🙂 Aklınız karışmasın.

Gizem Beki

Oturum iznine başka bir ofisten başvuruluyor. Bu ofisin adı “Ausländerbehörde”, yani Yabancılar Şubesi. Oturum izni başvurunuz için istenilen standart belgeler:

  • Pasaport,
  • Anmeldebescheinigung (bkz. A1. Şehre Kayıt Olmak)
  • Sağlık sigortası (Almanya’da kalacağınız süre boyunca geçerli)

Seyahat sigortaları genelde bu kapsama girmiyor. Bir Alman sigorta firmasında sağlık sigortası yaptırmalısınız. En uygun fiyatı bulmak için Check24 sitesini kontrol edebilirsiniz. Bunun dışında kursunuz ya da üniversiteniz tarafından önerilen firmaları kullanabilirsiniz.

Sigorta belgeniz hazır ise yine bir görüşme gününde veya termin (randevu) ile başvurunuzu yapabilirsiniz. Her zaman olduğu gibi, yine başka bir belge istenip istenmediğini teyit etmeniz yararınıza olacaktır.

Başvurunuzu yaptıktan sonra oturum izniniz genelde geçici olarak verilen giriş vizenizin bitmesine yakın bir zamanda geliyor. Kartınız geldiğinde bunu posta ile bildiriyorlar, ama herhangi bir aksilik olduğundan şüphelenirseniz telefonla ya da bireysel olarak başvurduğunuz ofise giderek durumu sorabilirsiniz.

Kartınızı almaya giderken pasaportunuzu ve başvuru sırasında verdikleri teslim alma belgesini unutmamalısınız.

A3. Bloke Hesap Aktifleştirme

Oturum iznine başvurduktan sonra, eğer bir bloke hesap açtırdıysanız onu kullanabilmek için hemen aktive ettirmelisiniz. Çünkü, bloke hesap, siz Almanya’ya gelip açtırana kadar aktif değil.

Burada yine ilk aldığınız Anmeldebescheinigung gerekli. Bu belge ile hesabınızın olduğu banka şubesine gidip hesabınızı aktive ediyorsunuz.

Birkaç gün içinde de kartınız ve gerekli bütün şifreleriniz posta ile adresinize gönderiliyor.

A4. Vergi Ödeme

Almanya’ya hoş geldiniz.

Şehre kaydınızı yaptırdıktan birkaç gün sonra, daha önce bahsettiğim radyo-televizyon vergisi için posta ile büyük ihtimalle bir bildirim alacaksınız.

Ödemeniz gereken miktar aylık olarak yaklaşık €17. Bunu 3 aylık ya da yıllık olarak ödeme seçeceğiniz de var. Gönderilen belgelerde her şey yazılı olacak.

Bunu ödemek için yanında gönderilen formu doldurup, yine ilk zarfın içinden çıkan geri gönderim zarfı ile gönderebilirsiniz. Siz formu doldurup gönderiyorsunuz, vergi belirttiğiniz aralıkta hesabınızdan çekiliyor.

Bu formda banka hesabınız soruluyor. Ödemelerin bu tarz bir güvene dayanması ilginç, ama burası Almanya 🙂 Geri gönderim zarfının üzerinde ise adres hazır basilmiş halde ve bu zarf için pula ihtiyacınız yok. Her yerde görebileceğiniz sarı posta kutularından birine atmanız yeterli olacaktır.

Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Bu vergi her kişiden değil, her haneden alınıyor. Yani WG terzi bir evde yaşıyorsanız ve ev arkadaşlarınızdan biri hali hazırda bu vergiyi ödüyorsa hesap numaranız yerine onun üyelik numarasını göndererek bu vergiden muaf olabilirsiniz. Tabi büyük ihtimalle sizin payınıza düşeni kendisine ödemenizi bekleyecektir 🙂

Eğer ödemezseniz, bu zarfı tekrar tekrar almaya devam edeceksiniz. Bir süre sonra da toplu hale, üzerine gecikme cezası da eklenmiş şekilde bir bildirim alırsınız. Bunu ödemezseniz ne oluyor bilemiyorum ama Almanya’da uzun süreli kalma planları yapıyorsanız şansınızı fazla zorlamamak gerek bence 🙂

Almanya’da Oturum Ve Final…

Bütün bunları hallettikten bir süre sonra oturum kartınızı da aldığınızda oturup derin bir nefes alıp rahatlayabilirsiniz.

Resmi olarak artık Almanya’dasınız 🙂