Takip Edilesi YouTube Kanalları

Takip Edilesi YouTube Kanalları
Takip Edilesi YouTube Kanalları

Televizyon izlemeyi bırakalı beş yıl oluyor. Dijital yayıncılık zaten zirve yapmış durumda. Bu yüzden seçeceğimiz hem platform olarak hem de içerik olarak çok fazla. Bunların başında da Youtube geliyor. Özellikle evlerde vakit geçirdiğimiz bu dönemde, hem eğlenmek hem de bir şeyleri araştırmama ilham olması için keşfettiğim YouTube kanallarını sizinle paylaşmak istedim. Takip edilesi YouTube Kanalları başlığını da bu yüzden attım.

Şunu da söylemeyi geçemeyeceğim. Bu kanalları keşfettiğimde dutluktu desem yeridir. 🙂 Ancak, giderek büyümelerinden o kadar mutluyum ki; blogumda not olarak kalsın istedim hepsi.

7. Zorlu Performans Sanatları Merkezi (Zorlu PSM)

Zorlu PSM açıldığı günden bu yana sanatın çeşitliliğini ön plana çıkartan ve bu bağlamda bir çok türdeki sanat performansına yer veren bir yer. Buradaki performanslardan bazılarını dijitale taşımaya ya da arka planınındaki hikayelerini YouTube kanalı aracılığıyla paylaşmaya başladılar.

Bu kanalda benim severek takip ettiğim içerik; İbrahim Selim İle Bu Gece.

6. Pena

Kutsal Bilgi Kaynağımız Ekşisözlük ‘ün, adını 1999 yılında açılan ilk başlık olan ”Pena” ‘dan verdiği Pena YouTube kanalı. İçerik çeşitleri şimdilik sınırlı. Eminim artacaktır.

Pena | Takip Edilesi Youtube Kanalları
Pena | Takip Edilesi Youtube Kanalları

Benim keşfim, Buyrun Benim serisi ile başladı. Buyrun Benim, bir konuğun ya da konukların, Ekşi Sözlük yazarlarının sorularını yanıtladığı ve hakkında girilen entry’leri yorumladığı bir içerik.

Bu yıl Youtube kanalları arasında, konvansiyonel medyada olduğu gibi transferler de olmaya başladı. Bunlardan biri, benim takip ettiklerim arasında ise ilki, nam-ı diyar ESG, değerli tarih profesörü Emrah Safa Gürkan ve Flu TV ‘den tanıdığım Bengü Üçüncü oldu. Sevdiğim iki Pena’da çok kısa bir süre önce; ”Bunu da mı Bilmiyorsun?” içerik serisine başladı. Her hafta konu başlıklarının tarih ve günümüz ile bağlantısı çok keyifle paylaşılıyor. Takip edilesi Youtube Kanalı!

5. Atilla Yeşilada (FÖŞ)

Fevkalade Önemli Şahsiyet (FÖŞ) Atilla Yeşilada, ekonomi okur-yazarlığını geliştirmek, karmaşık ekonomi denklemlerini basitleştirerek anlattığı YouTube kanalını keyifle takip ediyorum. Atilla Yeşilada kimdir diyenler olabilir. YouTube kısmına kendi anlatımıyla bıraktığı biyografisini aşağıda bulabilirsiniz.

Atilla Yeşilada kimdir?

”1961 yılında Bahariye, İstanbul’da doğdum. ST Georg Avusturya lisesi 1980 mezunuyum. 1978 yılında AFS bursuyla ABD, Wisconsin Eyaleti’nde bir yıl liseye devam ettim. Ekonomi ve işletme dalında üniversite diplomamı yine ABD’nin Illinois Eyaleti’nde Eastern Illinois Üniversitesi’nden aldım. Ekonomi branşında Kaliforniya Üniversitesi Santa Barbara Kampüsü’nde üst lisans yaptıktan sonra, New York Eyaleti;Troy, Rensselaer Polytechnic Institute Üniversitesi’nde Finansal Ekonomi dalında doktora çalışmaları yaptım. 1989 yılında bir yıl The Jerome Levy Institute’da araştırma uzmanı olarak görev yaptım. Eş zamanlı olarak doktora sürecinde çeşitli Amerikan Üniversiteleri’nde ekonomi ve finans dersleri verdim.” Atilla Yeşilada

4. Daire

Gerçek insanların gerçek evleri! Evet. Daire YouTube kanalının sloganı bu. Çok şirin evler, ilham veren fikirler, minik değişiklikler için güzel öneriler var.

3. Gömercin Kuşları

Harika enerjileri ve gülen yüzleri ile Ayşe Balıbey ve Kaan Sekban’ın dizi, film, gündem ve hayata dair birçok konuyu “gömdüğü” program son dönemdeki favorilerimden. Hayatta başınıza gelen önemsiz olaylara “gülün geçin, gülemiyorsanız gömün geçin” diyorlar.

2. Flu TV

Buraya kadar sıraladıklarımı takip etmekte zorlansanız bile, mutlaka takip etmeniz gereken ilk 3 Youtube Kanalından biri Flu TV. Kendi deyimleri ile dünyanın en otantik içerik platformu.

İlker Canikligil’i artık bilmeyeniniz yoktur. Kendisinin ”showrunner” olduğu bir çok içerik bu kanalda mevcut. 2020’nin sonuna yaklaştığımız bu tarihlerdeki konu başlıkları: Bilim, Felsefe, Sanat, Şey, Tarih (idi), Sağlık, Gastronomi ve Otantik İçerikler 🙂

Benim bazı konuları araştırmama ilham kaynağı oldu. Bazı konularda farkındalığım arttı. Olmaz Öyle Saçma Şey demeyin, buyrun siz de izleyin:

1. Mesut Süre ile İlişki Testi

Rock FM ‘den bu yana hiç bırakmadan takip ettiğim Radyo Programı Rabarba ve Standup gösterlerinden sonra Mesut Süre çiftleri konuk olarak aldığı harika bir YouTube programı ile de başarısını benim gözümde perçinledi.

Her hafta Pazar günü ilk programdan bu yana Pazar Kahvaltılarımızı Mesut Süre ile İlişki Testi programıyla birlikte yapıyoruz. En keyifli bölümlerden birin buraya bırakıyorum ama siz diğerlerine YouTube kanalına abone olarak ulaşabilirsiniz.

Takip Edilesi YouTube Kanalları ve Fazlası

Sizler de takip ettiğiniz YouTube kanallarını yorumlarda paylaşabilirsiniz. Çok yakında takip ettiğim Podcast yayınlarını da sizler ile paylaşacağım. Bunun için Listeler kategorimi takip edebilir ya da ana sayfadan e-posta bültenine abone olabilirsiniz.