Almanya’da Dil Kursu Vizesi

Bu yazı dizisinin ilk bölümünde paylaştığım gibi, Instagram başta olmak üzere, Facebook ve Twitter üzerinden çok sık Almanya ile ilgili sorular alıyorum. Bu yüzden, Almanya’da eğitim almak isteyenler, Almanya’da çalışmak isteyenler veya Almanya’ya taşınmak için neler yapmak gerekir sorusuna yanıt arayanlar için hazırladığım yazı dizisine devam ediyorum. Bu bölümün konusu, kendi tecrübe ettiğim Almanya’da dil eğitimi olmakla birlikte, genel anlamda eğitim seçeneklerine de değinmek istiyorum. Bunun için de Almanya’da dil kursu vizesi için ihtiyacınız olan bilgileri de bulabileceksiniz.

Almanya’da Eğitim

Almanya’da lisans eğitimi ya da Almanya’da yüksek lisans eğitimi almanin, çok zor olmamakla birlikte araştırma ve tabi ki sabır gerektiren bir süreç olduğunu söylemeliyim. Bu süreç ile ilgili, internette çok fazla bilgi var. Bu bilgiler ne yazik ki doğru bilinen birçok yanlışı barındıyor. Ben ihtiyacım olmadığı için, Almanya’da lisans ya da Almanya’da yüksek lisans eğitimi almadım. Bu konuda bir tecrübem yok, ancak Almanya’da yaşadığım için genel anlamda bu sürece de hakimim. Yani bu konuda detaya girmeyeceğim ama yine de sorularınız olursa, yorumlar bölümünde sorabilirsiniz, mutlaka yanıtlamaya çalışırım.

Almanya’da Dil Eğitimi

Almanya, yabancıların Almanca öğrenmesine büyük önem veriyor. Hatta birinci bölümde anlattığım vize tiplerinden Ulusal Vize ( D Tipi ) kapsamında “Yoğunlaştırılmış Dil Kursu ile Almanya’da Almanca Öğrenimi” için gerekli bir evrak seti bile hazırlamış durumdalar.

Aslında bu evrak ve gereklilikleri yerine getirirken, bir nevi hem Almanya’daki dil eğitimi boyunca sürdüreceğiniz yaşamınızı hem de dil eğitiminizi planlamış oluyorsunuz.

Almanya’da Yoğunlaştırılmış Dil Kursu Vizesi

Özetle, benim gibi lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamlamış ve kendinizi geliştirmeye devam etmek istiyorsanız bu vize türü ile başlayabilirsiniz. Almanya’da Yoğunlaştırılmış Dil Kursu Vizesi, yoğunlaştırılmış bir dil kursunda Almanca eğitimi almak isteyenler için alınması gereken vizedir.

Yoğunlaştırılmış dil kursu genelde her gün olmak şartıyla, haftada en az 18 saat ders görülmesini gerektiriyor. Bundan az, sadece akşam ya da sadece hafta sonu kursları bu vize kapsamında değerlendirilmiyor.

Ben de bu vize ile Almanya’ya geldim. Sonrasında ise, çalışma izni alarak Almanya’ya yerleştim. 

Almanya’da Yoğunlaştırılmış Dil Kursu Vizesine Nasıl Başvurulur?

Almanya’da Yoğunlaştırılmış Dil Kursu Vizesi’ne başvurmak için ilk önce bir dil kursuna kayıt yaptırmış olmanız gerekiyor. Dil kursları çok sayıda mevcut. Bu adımı, kendiniz ya da bir danışmanlık firması ile yapabilirsiniz. Ben kendim yaptım. Sonuçtan gayet de memnunum.

Almanca dil kursuna karar verirken, Almanca dil kursu ücreti haricinde bir çok parametre var. Sadece isim yapmış okulların peşine takılıp gitmeyin. Mümkün olduğunca çok ama çok araştırma yapmanızı öneririm. Daha önce de söylediğim gibi, bu bölümü ne kadar iyi yaparsanız, önünüzdeki yolculuk o kadar keyifli olacaktır. Sabırlı olun.

Unutulmaması gereken en önemli nokta şu: Kurs süresi ile ikamet süreniz aynı olacak. Örneğin, Almanya’da 1 yıl kalmak istiyorsanız, Almanca dil kursuna 1 yıl süre ile kayıt yaptırmış olmanız gerekiyor.

Almanya’da Yoğunlaştırılmış Dil Kursu Vizesi İçin Gerekli Evrak ve Yükümlülükler

Almanya’da Yoğunlaştırılmış Dil Kursu Vizesi için gerekli belgelerin linkini paylaşmıştım. Yine bu listede değişiklik olmaması ve yazının güncelliğini yitirmemesi için tam listeyi paylaşmak yerine, linki tekrar hatırlatıyorum.

Kendi tecrübelerimden, ihtiyacınız olacak bir kaç konu hakkında ise, ayrı yazılar hazırladım. Almanya’da Yoğunlaştırılmış Dil Kursu Vize başvurusu için bakmanızı öneririm.

 • Almanya’da Bloke Hesap Açmak
  • Bloke Hesap Nedir?
  • Bloke Hesap Güvenli mi?
  • Bloke Hesap Nasıl Açılır?
  • Bloke Hesap Hangi Banka’da Açılır?
  • Bloke Hesap Kaç Günde Açılır?
  • Bloke Hesap ‘tan Nasıl Para Çekilir?
  • Bloke Hesap Nasıl Kapatılır?
 • Ayrıntılı motivasyon yazısı ve aralıksız özgeçmiş ( Almanca veya İngilizce ) Motivasyon Yazısı

Almanya’da Yaşam

Her şey iyi gider de bu süreç olumlu sonuçlanırsa bir sonraki yazıdaki tecrübelerime de ihtiyacınız olacaktır. O halde okumaya, paylaşmaya devam.

Beni, Instagram‘dan ve diğer sosyal medya kanallarımdan takip etmeyi unutmayın.

Sevgiler