Podcast Önerileri

Podcast Önerileri 2020
Podcast Önerileri 2020

Son bir yıldır yürüyüşlerime müzik yerine podcast serileri eşlik ediyor. Ayrıca yürüyüşler kadar sık olmasa da mutfakta bir şeyler üretirken de podcast’lar bana çok iyi bir eşlikçi oluyor. Bu nedenle, Podcast önerileri listesi hazırladım. Buna geçmeden önce biraz podcast’lardan bahsetmek istiyorum.

Podcast içerikleri bilgi ve tecrübe aktarımı açısından diğer iletişim araçlarından ayrışıyor bence. Bunu en büyük nedeni, özellikle bir konuya ya da kişiye bağlı olarak üretilmiş yani konsantre bir içerikten söz ediyoruz. Bu hem sizin sadece sese odaklanmanızı hem de diğer dış etkenlerden ayrışarak bu bilgi ya da tecrübeye daha kaliteli bir zaman ayırmanıza sebep oluyor. Bence deneyin. Denemeniz için ise podcast önerileri aşağıda başlıyor.

5. İlk Sayfası – Podcast Önerileri

Podcast dinlemeye Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu ile başladım diyebilirim. Bu nedenle listeye de onlar ile başlıyorum. İlk sayfası Podcast serisinde yazarlar konuşuyor. Yazarın kitaplarından birinin ilk sayfası ile podcast başlıyor ve harika bir yazı atölyesine kulak misafiri oluyorsunuz. Ayrıca o kitapların ortaya çıkışına tanıklık ediyorsunuz.

İlk Sayfası Podcast Serisi

Maalesef bu podcast serisi sona erdi. Ama dinleyemenler için bir hazine olarak orada duruyor.

4. Yeni Medya 451 – Podcast Önerileri

Çok ciddi bir bilgi çığı altındayız. Evet. Bu kelimeyi bilerek seçtim. Bilgi çığı. Bu bilginin yığının bir numaralı içerik üreticisi de yeni medya. Hepimiz bir şekilde bu yeni medyanın ya üretici ya da tüketicileriyiz. Peki aslında yeni medyayı gerçekten anlayabiliyor muyuz?

Can Öz ve Ümit Alan işte tam da bu soruya bir adım geri çekilerek hazırladıkları bir kullanma kılavuzu sunuyorlar. Ben dinlerken çok keyif aldım ve çok şey öğrendim. Umarım sizler de keyif alırsınız.

3. Yeni Haller – Podcast Önerileri

Son dönemde yeni keşfim: Özgür Mumcu ve Eray Özer ‘in hazırladığı Yeni Haller Podcast serisi. Kendi deyimleri ile Özgür Mumcu ve Eray Özer merak ettiklerini öğreniyor, öğrendiklerini paylaşıyor. Bu bakımdan her bölüm hepimiz için yeni bir sürpriz.

Yeni Haller

Yeni Haller, güncel haberlerden kimi siyasi gelişmelere kadar birçok başlığı ele alsa da siz de dinledikçe göreceksiniz ki tarih, sanat, bilim, psikoloji gibi çok geniş bir yelpazede merak konuları var.

2. Fularsız Entellik – Podcast Önerisi

Immanuel Tolstoyevski ‘nin hazırlayıp sunduğu Fularsız Entellik enfes. Türkçe İnternet’te az konuşulan konularda haftalık (bazen aksadığı oluyor) podcast serisi. Yine, podcaster’ın temel motivasyonu merak. Bir çok konu ve konuk ile ilginç konuları ele alıp gölgede kalmış açılara ışık tutarak ele alıyor.

1. Nasıl Olunur? – Podcast Önerisi

Hepimizin aklına bazen bu soru geliyor. ”Nasıl olunur?”

Nilay Örnek işte hepimizin merak ettiği bu soruyu, o meslekleri yapanlara soruyor. Tanıdığım ya da ilk kez tanıştığım bir çok insanın hem hayat öykülerine hem de tecrübelerine kulak misafiri olma imkanı veriyor. Çok sevdiğim bazı bölümleri iki kez dinlediğim oldu. Ayrıca o bölümlerde bazıları da var ki; hiç bitmesin istedim.

Keyifle dinlemenizi tavsiye ediyorum. Çünkü böyle tecrübeleri bir arada bulmak zaten zorken bu seri gerçekten çok kıymetli.

Podcast Nasıl Dinlerim?

Podcast dinlemek için bir çok ücretsiz alternatif mevcut. Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, Spreaker, SoundCloud ve daha bir çok seçenek. Ayrıca podcast serilerinin bazılarına YouTube üzerinden de erişime mümkün.

Podcast Önerileri ve Fazlası

Sizlerin de takip ettiği Podcast içeriklerini yorumlarda paylaşın lütfen. Ayrıca çok yakında takip ettiğim Blogları da sizler ile paylaşacağım. Bunun için Listeler kategorimi takip edebilir ya da ana sayfadan e-posta bültenine abone olabilir ya da Instagram‘dan takip edebilirsiniz.