Eliminasyon Diyeti

eliminasyon diyeti
eliminasyon diyeti

Vücutta ve bağırsakta inflamasyona, yani yaygın olarak bilinen adıyla iltihap ya da yangıya, yol açan besin grupları vardır. Eliminasyon diyeti bu besin gruplarını tespit edebilmek için uygulanan bir yöntemdir.

Eliminasyon Diyeti Nedir?

Eliminasyon diyetini bazı besin gruplarını belli bir süre beslenme düzeninden tamamen çıkartmak ve daha sonra bu besin gruplarını teker teker beslenme düzenine ekleyip vücuda tanıtarak vücudun tepkilerine kontrol etmek olarak tanımlayabiliriz.

Eliminasyon Diyeti Neden Yapılır?

Bu sorunun yanıtı kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Sağlığınız ile ilgili olan her konuda olduğu gibi bu konuda da doktorunuza danışmandan bu beslenme türüne başlamamalısınız. Doktorunuzun da onayı ile vücudunuzu tanımanızın yöntemlerinden biri olan bu diyet türünü uygulayabilirsiniz.

Yaşadığımız sağlık sorunlarında dış etkenleri rolü büyük. Bu dış etkenlerin başında da tabiki beslenme geliyor. Vücut, aldığımız besinlere olumlu ya da olumsuz tepki vermek için ayarlanmış bir bilgisayar programı gibi. Bu nedenle ne yersek o oluyoruz. Bu nedenle, şişkinlik, kronik yorgunluk, mide yanması, cilt problemleri, sindirim sistemi problemleri gibi konularda doktorunuzun onayıyla birlikte bu araştırma yöntemini tercih edebilirsiniz.

Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır?

Genellikle doktorunuzun kontrolünde başlamanız gereken ya da başlayacağınız eliminasyon diyetinin iki adımı olacaktır:

1. Adım: Eliminasyon

İlk adımda sorun oluşturabileceğini düşündüğünüz ya da uzmanınız tarafından şüpheli olarak bulunabilecek besinleri hayatınızdan çıkartmak. Başlamak bitirmenin yarısıdır diye bir söz vardır. Bu yöntem için şunu söyleyebiliriz. Başlamak bitirmektir. Çünkü bu yöntemin en zor dönemi bu ilk adım.

2. Adım: Tanıtma

İkinci adımda, vücudunuzdan belirli bir dönem için uzaklaştırdığınız şüpheli besinleri yeniden alıp vücudunuz verdiği tepkiyi ölçmeye başlıyorsunuz. Gördüğünüz gibi ilk adıma göre oldukça kolay.

Öneriler

Bu diyet boyunca günlük not tutmanız önemli. Ben bunu bloğumda yapmaya karar verdim. Mümkün olduğunca da aynı gün paylaşmayı deneyeceğim.

Siz de doktorunuzun onayı ile başlayacağınız bu yolculuğu bir şekilde kayıt altına alırsanız çok iyi olur. Çünkü ilk adımda tutacağınız eliminasyon notlarına, ikinci adımda besin gruplarını yeniden tanıtırken ihtiyacınız olacak. Üstelik bu yolculuğu kayıt altına almak motivasyon açısından da katkı sağlayan bir araç.

Son Not

Yazılarımı beğendiyseniz paylaşabilir ya da yorumlarda belirtebilirsiniz. Bu ve benzeri içeriklerden haberdar olmak için beni instagram hesabım üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca sitedeki tariflerime de buradan ulaşabilirsiniz.