Vegan Kahvaltı Fikirleri

vegan_breakfast_ideas
vegan_breakfast_ideas

Türkçe | English

Eliminasyon Diyeti Yapmak

Daha önce bir süre vücudumu arındırmak adına vegan beslendiğim için, şimdi bir süreliğine süt ürünlerini de beslenme rutinimden çıkarmak benim için çok problem olmadı. Ancak en büyük sıkıntıyı, daha önce de olduğu gibi, hafta sonu kahvaltıları sırasında yaşıyorum. Bu nedenle vegan kahvaltı fikirleri ile ilgili, düşünüp, üretmeye ve sizinle paylaşmaya karar verdim.

Süt ve Süt Ürünlerini Neden Bırakmaya Çalışıyorum?

Bu sorunun cevabını önceki yazılarımdan birinde vermiştim. Neden | Nasıl İnek Sütünden Uzak Durmalıyız? başlıklı yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer süt ürünlerini bırakıp, bir de benim gibi düşük karbonhidratlı beslenmeye çalışıyorsanız işiniz biraz zor. Çünkü; karbonhidratı azaltmak adına ekmek ve türevlerini, hatta nişastası fazla diye patatesi bile çıkarınca elimizde pek bir şey kalmıyor. 🙂

Vegan Kahvaltı Fikirleri Bulmak Kolay Mı?

Vegan yemek tarifleri bulmak, yapmak ve sağlamak kolay. Bu lezzetlerin en güzel ve en nefis halleri Türk mutfağında mevcut. Mesela birbirinden lezzetli zeytinyağlı yemekler en güzel vegan yemek örnekleri. Bu yüzden, elimizde kalan bu az malzeme ile kahvaltı için salata dışında neler yapabiliriz, o konuya biraz değinmek istiyorum.

Sağlıklı Yağlar Vegan Kahvaltılar İçin Baş Tacı

Süt ürünleri ile proteini, ekmek ve türevleri ile karbonhidratı çıkarınca elimizde enerji kaynağı olarak yağlar kalıyor. Bu yüzden ben de vegan kahvaltılarda kurtarıcı olarak sağlıklı yağlara sarılıyorum. Şimdi size başrol oyuncularımızı tanıtmak istiyorum: Avokado, yağlı tohumlar ve yemişler baş tacımız. Benim favorilerimden biri tohum kraker üstü avokado ve taze sebzeler. Çok lezzetli ve uzun süre tok tutan bir seçenek.

Vegan Kahvaltı Fikirleri
Vegan Kahvaltı Fikirleri

Vegan Kahvaltı Fikirleri: Yulafla Harikalar Yaratabiliriz!

Favorimizi paylaştığımıza göre diğer lezzete geçebiliriz. Eğer çok sıkı bir diyet uygulamıyorsanız granola ve meyveleri bir adım öne çıkabilirsiniz. Vegan kahvaltı olarak çok lezzetli ancak tokluk suresi ne yazık ki daha kısa.

Vegan granola yapmak oldukça kolay. Standart tarifimize tereyağı yerine hindistan cevizi yağı, bal yerine akçaağaç şurubu ekleyerek yapabilirsiniz. Ancak akçaağaç şurumu yoksa pişerken rendelenmiş elma ekleyerek de yapabilirsiniz. Ek olarak, granola yazım için sizi şuraya alabilirim. 🙂

Vegan Kahvaltı Fikirleri
Meyveler ve Granola

Ketojenik Ekmek Nasıl Yapılır?

Peki ekmek hasreti çekiyorsak ne olacak? Bunun için de bir çözüm buldum. Birkaç denemeden sonra karbonhidratı oldukça düşük, yağ, proteini ve lif oranı yüksek bir ekmek yapmayı başardım. Kesinlikle vegan kahvaltılar menülerimde kurtarıcı oldu. Bu vegan lezzetin tarifini ayrı bir yazı olarak şuraya ekledim. 🙂

Vegan Ekmek ve Vegan Kahvaltı Fikirleri
Vegan Ekmek ve Vegan Kahvaltı Fikirleri

Vegan Ezme Tarifleri

Ekmeği de yaptık ama tereyağı, peynir, bal yokken ekmeğin üzerine ne süreceğiz? Bunun için de favori bir üçlüm var: Avokado, tahin pekmez ve kendi uydurduğum kuru domatesli ezme. Zaten tahin, pekmez ve avokado biliniyor. Ancak kuru domatesli ezmeyi kısaca tarif edeceğim. Çünkü çok lezzetli.

Kuru domatesli ezme için 6-7 tane bütün kuru domatesi sıcak suda yumuşayana kadar bekletiyoruz. Sonra süzüyoruz. Ardından, 4 tane ceviz, 1-2 kaşık zeytinyağı, bir tutam kekik ile blenderdan geçiriyoruz. İşte bu! Hazır. 🙂 Damak tadına göre başka baharatlar da ilave edilebilir tabi.

Vegan Kahvaltı Fikirleri
Vegan Kahvaltı Fikirleri

Vegan Peynir Olur Mu?

Ne yazık ki; bir de peynir sorunumuz var. Bunu da kuru yemiş bazlı peynirlerle çözmeye çalışıyorum. Ancak, daha istediğim tadı yakalayamadım. Aşağıdaki resimde sol üst kösede fındık posasından yaptığım peynir var. Bence bir Ezine peyniri olmaya çok uzak ama lor yerini tutuyor. Marketlerde vegan peynir bulmak oldukça kolay ama karşınıza çıkarsa içeriğine bir bakmalısınız. Çünkü, ne olduğu anlaşılmayan bir sürü kimyasal ile dolu olabiliyorlar. Bunlar katkı maddeleri türleri yemek yerine, normal olanları yemek çok daha sağlıklı olabilir bence.

Fındık Peyniri

Vegan Kahvaltı Fikirleri İçinde Olmazsa Olmazlar

Ve tabi ki bu beslenmede olmazsa olmaz sebzeler. Kavrulmuş ıspanak benim favorim, ama normalde yumurtaya eklediğimiz her şey rahatlıkla kahvaltıda tüketilebiliyor bence. Mantar ve kırmızı biber de en sevdiklerimden. Besin değerini arttırmak adına bakliyat filizlerini de ekliyorum evde varsa. En çok tükettiğim filizlenmiş beluga mercimeği (siyah bir mercimek çeşidi), herhangi bir yeşillik tadı veriyor bana 🙂

Bir örnek daha.. Vegan Kahvaltı Tabağı

Neden Daha Az Hayvansal Ürün?

Unutmayalım ki hayvansal ürünlerden uzaklaşmak vücudumuz için olduğu kadar gezegenimizin geleceği için de çok önemli. Son birkaç senedir ortaya çıkan yeni akımla, birçok kişi beslenmesine daha çok dikkat eder, gerek kendi sağlığını, gerek dünyanın geleceğini düşünerek hayvansal ürünleri azaltıp bitkisel beslenmeye yönelir oldu. Ama Türkiye’de büyümüş olanlar için yumurta, beyaz peynir olmayan bir kahvaltıyı hayal etmek bile çok zor.

Vegan Kahvaltı Fikirleri ve Dahası Var…

Umarım bu yazı nasıl yapılabileceği konusunda biraz fikir verebilmiştir. Daha fazla fikir için Instagram sayfamı takibe alabilirsiniz.

Bir denemeye değmez mi sizce de?

Bütün tarifler için tıklayın…

Vegan Kahvaltı Fikirleri 2021