Vegan Kahvaltı Fikirleri

vegan_breakfast_ideas
vegan_breakfast_ideas

Türkçe | English

Eliminasyon Yapmak

Daha önce bir süre vücudumu arındırmak adına vegan beslendiğim için, şimdi bir süreliğine süt ürünlerini de beslenme rutinimden çıkarmak benim için çok problem olmadı. Ancak en büyük sıkıntıyı, daha önce de olduğu gibi, hafta sonu kahvaltıları sırasında yaşıyorum. Bu nedenle vegan kahvaltı fikirleri ile ilgili, düşünüp, üretmeye ve sizinle paylaşmaya karar verdim.

Pekiii! Süt ve Süt Ürünlerini Neden Bırakmaya Çalışıyorum?

Bu sorunun cevabını önceki yazılarımdan birinde vermiştim. Neden | Nasıl İnek Sütünden Uzak Durmalıyız? başlıklı yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Süt ürünlerini bırakıp, bir de benim gibi düşük karbonhidratlı beslenmeye çalışıyorsanız işiniz biraz zor. Çünkü; karbonhidratı azaltmak adına ekmek ve türevlerini, hatta nişastası fazla diye patatesi bile çıkarınca elimizde pek bir şey kalmıyor. 🙂

Vegan Kahvaltı Fikirleri Bulmak Kolay Mı?

Yemek konusu kolay, Türk mutfağı birbirinden lezzetli zeytinyağlı yemeklerle dolu. Bu yüzden, elimizde kalan bu az malzeme ile kahvaltı için salata dışında neler yapabiliriz, o konuya biraz değinmek istiyorum.

Baş tacımız sağlıklı yağlar

Süt ürünleri (vegan bir bireyseniz yumurta ve şarküteri ürünleri de dahil) ile proteini, ekmek ve türevleri ile karbonhidratı çıkarınca elimizde enerji kaynağı olarak yağlar kalıyor, ben de bu kahvaltılarda kurtarıcı olarak sağlıklı yağlara sarılıyorum. Avokado, yağlı tohumlar ve yemişler baş tacımız. Benim favorilerimden biri tohum kraker üstü avokado ve taze sebzeler. Çok lezzetli ve uzun süre tok tutan bir seçenek.

Vegan Kahvaltı Fikirleri
Vegan Kahvaltı Fikirleri

Vegan Kahvaltı Fikirleri: Yulafla Harikalar Yaratabiliriz!

Bunun dışında çok sıkı bir diyet uygulamayanlar granola ve meyvelere de sarılabilir. Çok lezzetli, ama tokluk suresi ne yazık ki daha kısa. Vegan granola yapmak da oldukça kolay. Standart tarifimize tereyağı yerine hindistan cevizi yağı, bal yerine akçaağaç şurubu ya da pişerken rendelenmiş elma ekleyerek yapabilirsiniz. Granola yazım için sizi şuraya alabilirim 🙂

Vegan Kahvaltı Fikirleri
Meyveler ve Granola

Ya Ekmek?

Peki ekmek hasreti çekiyorsak ne olacak? Bunun için de bir çözüm buldum, birkaç denemeden sonra karbonhidratı oldukça düşük, yağ, proteini ve lif oranı yüksek bir ekmek yapmayı sonunda başardım. Kahvaltılarda kesinlikle kurtarıcı oldu.

Tarifi ayrı bir yazı olarak şuraya ekledim 🙂

Vegan Ekmek ve Vegan Kahvaltı Fikirleri
Vegan Kahvaltı

Vegan Ezmeler…

Ekmeği de yaptık ama tereyağı, peynir, bal yokken ne süreceğiz üzerine? Bunun içinde favori bir üçlüm var: Avokado, tahin pekmez ve kendi uydurduğum kuru domatesli ezme.

Tahin pekmez ve avokado zaten biliniyor ama kuru domatesli ezmeyi kısaca tarif edeceğim, çok lezzetli çünkü. 6-7 tane bütün kuru domatesi sıcak suda yumuşayana kadar bekletip süzüyoruz. 4 tane ceviz, 1-2 kaşık zeytinyağı, bir tutam kekik ile benderdan geçiriyoruz ve hazır 🙂 damak tadına göre başka baharatlar da ilave edilebilir tabi.

Vegan Ezme ve Soslar

Vegan Peynir

Bir de peynir sorunumuz var ne yazık ki. Bunu da kuru yemiş bazlı peynirlerle çözmeye çalışıyorum ama daha istediğim tadı yakalayamadım. Aşağıdaki resimde sol üst kösede fındık posasından yaptığım peynir var. Bir Ezine olmaya çok uzak ama lor yerini tutuyor bence. Marketlerde vegan peynir bulmak burada oldukça kolay ama karşınıza çıkarsa içeriğine bir bakın, ne olduğu anlaşılmayan bir sürü kimyasal ile dolular. Bunlar yerine normal olanlarını yemek çok daha sağlıklı olur bence.

Fındık Peyniri

Vegan Kahvaltı Fikirleri İçinde Olmazsa Olmazlar…

Ve tabi ki bu beslenmede olmazsa olmaz sebzeler. Kavrulmuş ıspanak benim favorim, ama normalde yumurtaya eklediğimiz her şey rahatlıkla kahvaltıda tüketilebiliyor bence. Mantar ve kırmızı biber de en sevdiklerimden. Besin değerini arttırmak adına bakliyat filizlerini de ekliyorum evde varsa. En çok tükettiğim filizlenmiş beluga mercimeği (siyah bir mercimek çeşidi), herhangi bir yeşillik tadı veriyor bana 🙂

Bir örnek daha.. Vegan Kahvaltı Tabağı

Neden Daha Az Hayvansal Ürün?

Unutmayalım ki hayvansal ürünlerden uzaklaşmak vücudumuz için olduğu kadar gezegenimizin geleceği için de çok önemli. Son birkaç senedir ortaya çıkan yeni akımla, birçok kişi beslenmesine daha çok dikkat eder, gerek kendi sağlığını, gerek dünyanın geleceğini düşünerek hayvansal ürünleri azaltıp bitkisel beslenmeye yönelir oldu. Ama Türkiye’de büyümüş olanlar için yumurta, beyaz peynir olmayan bir kahvaltıyı hayal etmek bile çok zor.

Vegan Kahvaltı Fikirleri ve Dahası Var…

Umarım bu yazı nasıl yapılabileceği konusunda biraz fikir verebilmiştir. Daha fazla fikir için Instagram sayfamı takibe alabilirsiniz.

Bir denemeye değmez mi sizce de?

Bütün tarifler için tıklayın…