Vegan Muhallebi Hindistan Cevizli

Vegan Muhallebi
Vegan Muhallebi

Bugün oldukça masum bir tatlı tarifim var: Hindistan cevizli vegan muhallebi! Her zamanki gibi rafine şeker ya da glüten içermiyor.

Doğal tatlandırıcılar kullandım, çocukluğumdaki muhallebi lezzetini kesinlikle yakaladım.

Rafine şekersiz, süt ürünsüz bu tarif eliminasyona da uygun ama şeker şekerdir, kararında tüketmek lazım 🙂

Vegan Muhallebi
Vegan Muhallebi

Normalde Muhallebiye kıvam vermesi için katı yağ kullanılır ama hem burada hindistan cevizi sütü yeterince yağlı olduğuğu için kullanmadım. Eğer isterseniz bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz. Vegan beslenmiyorsanız tabi ki tereyağı da güzel bir seçenek olur, ama hindistan cevizi aromasını bastırmamak adına ben tavsiye etmiyorum.

Vegan Muhallebi Malzemeleri

  • 1 kutu (400 ml) tam yağlı Hindistan cevizi süt
  • 3 silme yemek kaşığı pirinç unu
  • 100 gram hurma (bana biraz tatlı geldi, azaltabilirsiniz)

Opsiyonel

  • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı

Vegan Muhallebi Tarifi

Hindistan cevizi sütü, pirinç ununu ufak bir tencerede iyice karıştırın. Hurmaları minik minik doğrayıp tencereye ekleyin ve ocağa alın.

Sürekli karıştırarak kaynanana kadar pişirin. Kaynayınca 5 dakika kadar daha karıştırarak pişirin.

Ocağı kapattıktan sonra eğer kullanmak isterseniz hindistan cevizi yağını ekleyin. Eriyene kadar karıştırın. Bütün karışımı blender’la pürüzsüz hale getirin. Kaselere paylaştırıp soğutun.

Soğuyunca üzerini süsleyip servis edin.

Hem kolay, hem lezzetli ☺️

Diğer tarifler için tıklayın…

Vegan Yaşam

Geleneksel lezzetlerin vegan yorumlarını yapabilmeyi çok seviyorum. Çünkü, geleneksel lezzetlerimiz üzerinde düşünüyorum.

Geleneksel lezzetler özellikle tatlıların vegan uyumlu yapmak oldukça kolay ve pratik. Bu nedenle, vegan muhallebi, vegan kek, vegan dondurma, vegan kurabiye ve hatta vegan çikolata için tariflerim blogumda mevcut. Bunlar üzerine geliştirme yaptıkça da yazılarımı güncelliyorum. Bu güncellemelerden beni instagram’dan takip ederek haberdar olabilirsiniz.

Tatlıları masumlaştırma çalışmalarım gelişerek devam edeceğinden emin olabilirsiniz. 🙂

Son Not

Yazılarımı beğendiyseniz yorumlarda belirtebilirsiniz. Bu ve benzeri içeriklerden haberdar olmak için beni instagram hesabımdan takip edebilirsiniz. Instagram’da hem daha fazla tarif ve gezi notu paylaşıyorum hem de sizin bu bilgileri not tutmanız için kaydet butonu yardımcınız oluyor.