Stir fry – Asya Usülü Sebze Sote

Stir Fry
Stir Fry

Bu hafta sizi biraz uzaklara götürmek istiyorum. Yüzümüzü uzakdoğuya çeviriyoruz. Stir fry, yani bizim deyişimizle sote sebze. En çok bilinen, yapımı kolay olduğu için benim de çok tercih ettiğim bir yemek.

Oldukça sağlıklı ve besleyici. aynı zamanda vegan beslenenler için de oldukça uygun. Ayrıca, içindeki sebzeleri değiştirerek her seferinde farklı lezzetler elde edebilirsiniz. Asıl olay aoaunda. Asya yemeklerinin olmazsa olmazı susam yağı, soya sosu ve zencefil ile tatlandırılıyor.

Tam bir tarifi yok aslında. Sevdiğimiz sebzeleri julyen doğrayıp yüksek ateşte soteliyoruz. Uzakdoğu dokunuşunu ise sonda eklediğimiz sos yapıyor. Çünkü, susam yağı, soya sosu ve zencefil olmazsa olmazlar. Gerisi damak zevkinize kalmış.

Stir Fry
Stir Fry

Stir fry Tarifi

Önce, bir soğanı yarım ay şeklinde doğradım. Üzerine 4-5 dış sarımsağı kıyıp ekledim. Sonra, suyla biraz soteleyip julyen doğradığım havuç ve biberleri ekledim. Onlar pişerken bir brokolili çiçeklerine ayırıp üzerine ekledim. Pişirmeye devam ederken doğradığım mantarları ekledim. Mantarlar suyunu salıp çekince de julyen doğranmış kabağı ekledim. Sebzeler yumuşadı ama yine de dişe gelecek kıvamda kaldılar.

Stir Fry Sosu:

Susam yağı, soya sosu, rendelenmiş taze zencefil (toz da olur) ve biraz mısır nişastasını bir kapta iyice çırpıp pişen sebzelere ekledim. Sos kıvam alıncaya kadar karıştırarak pişirip servis ettim. Bunlar lezzet için kritik malzemeler, yemeğinizdeki uzakdğu esintisini bunlar sağlayacak. Hiçbirini atlamanızı, değiştirmenizi tavsiye etmiyorum. nisasta ise sosun biraz kalınlaşıp sebzelerin üzerini iyice kaplaması için ekleniyor. İsterseniz atlayabilirsiniz. Oranlar damak tadınıza kalmış.

Üzerine de görsellik icin biraz susam ekledim ☺️

Hem kolay, hem besleyici hem lezzetli bir yemek 🤗

Diğer tarifler için tıklayın…

Son Not

Yazılarımı beğendiyseniz yorumlarda belirtebilirsiniz. Bu ve benzeri içeriklerden haberdar olmak için beni instagram hesabımdan takip edebilirsiniz. Instagram’da hem daha fazla tarif ve gezi notu paylaşıyorum hem de sizin bu bilgileri not tutmanız için kaydet butonu yardımcınız oluyor.