Rengarenk Bir Şehir ve Doğa Kaçamağı için: Mittenwald

Türkçe | English

Almanya’nın Avusturya sınırı, doğal güzellikleri ile kelimenin tam anlamıyla büyüleyici bir bölge. Berchtesgaden, Garmisch-Partenkirchen ve Schwangau şimdiye kadar gezmeye fırsat bulabildiklerimdi. Sırada ise Rengarenk Bir Şehir ve Doğa Kaçamağı için: Mittenwald vardı.

Mittenwald

Garmisch’e kadar gelip, oraya bu kadar yakın ve bu kadar güzel bir yeri nasıl kaçırmışım bilmiyorum, ama ilk fırsatta ziyaret ettim tabi ki!

Karwandel dağlarının eteğine kurulmuş Mittenwald, Bavyera’ya has mimarisi, rengarenk boyanmış evleri, her balkondan sarkan rengarenk çiçekleri, yemyeşil doğası ve sayısız doğa yürüyüşü rotası ile doğa ve şehir gezisini birleştirmeyi sevenler için kesinlikle kaçırılmaması gereken bir yer.

Mittenwald’de gün batımı

Mittenwald ve Rengarenk Yapıları

Küçücük şehir merkezindeki hemen hemen her evin dış cephesi rengarenk boyamalarla süslenmiş. Bu süslemeler aslında İncil’den hikayeler anlatıyor, detaylarını öğrenmek isteyenler için rehberli turlar düzenleniyor. Gezerken her binayı hayran hayran inceleyebilir, fotoğraf çekerken saatler harcayabilirsiniz.

Rengarenk binalar

En iyi Kemanlar Mittenwald ‘de Yapılıyor

Mittenwald ayrıca dünyaca ünlü bir keman üretim merkeziymiş. Keman üretiminin buraya nasıl geldiği tam olarak bilinmese de,  Karwandel dağlarının iklim koşullarının keman yapımı için uygun ağaçların yetişmesi için mükemmel ortamı sağlaması sayesinde başladığı düşünülüyor. Sayısız keman üreticisi, keman yapımı için kurslar ve bir keman müzesi bulunuyor bu küçük şehirde.

Keman üretiminin başkenti

Mittenwald Gastronomi Açısından Zengin

Almanya ve Avusturya sınırında bulunan bu şehir, bu bölgenin mutfağını denemek için de kesinlikle harika bir yer. Bavyera’da bulunan yüzlerce bira üreticisinin çeşit çeşit biralarını deneyebilir, hem Alman, hem Avusturya mutfağından lezzetler tadabilirsiniz.

Mittenwald’in yerel birası

Mittenwald Muhteşem Bir Doğaya Sahip

Doğal güzellik konusunda Alpler deyince zaten akan sular duruyor, ama burası gerçekten bir ayrı güzel. Sayısız doğa yürüyüşü rotasının yani sıra burada eşine az rastlanan bir doğal oluşum bulunuyor.

Geisterklamm

Buranın yıldızı Geisterklamm. Şimdiye kadar sayısız kanyon gezdim, ancak bu kadar etkileyici bir şekilde düzenlenmişine hiç rastlamadım. Güldür güldür akan nehrin metrelerce üzerine, dağ yamacına kurulmuş yürüyüş platformu ve yetmezmiş gibi kanyonun iki yamacını birleştirerek arkasında kalan Karwendel Dağları eşliğinde muhteşem bir manzara sunan manzara izleme köprüsü ile kesinlikle gördüğüm en iyi kanyon yürüyüşü rotası.

Manzara köprüsünde ben 🙂

“Sınırsız” Rota

Mittenwald merkezinden bu kanyona ulaşırken Avusturya sinirini yürüyerek geçiyorsunuz. Bu bölgede yaptığım her sınır geçişinde olduğu gibi, yine aklımın bir kösesinden çocukluğumda izlediğim Propaganda filmi geçerken, bize sınırları kaldırmanın aslında mümkün olduğunu gösteren Avrupa Birliği’ne içimden bir teşekkür ediyor ve buraya yerleşmek için yaşadığım bütün zorluklara değdiğini düşünüyorum.

Bir de şelale ziyareti

Kanyona girmeden önce, içindeki şelale için de ayrı bir rotaya sapma şansınız var. Buraya girdiğinizde şelalenin sesi sizi karşılarken; her adımda daha da serinleyen hava, Alplerden gelen kar suyunun soğuğunu hissetmenizi sağlıyor.

Sayısız doğa aktivitesi

Burada yapabileceğiniz doğa aktivitelerinin bir sınırı yok. En başta söylediğim onlarca yürüyüş rotasından bir ya da birkaçını seçebilir, teleferik ile Karwendel Dağları’na çıkabilir, dağlar arasında kalan Lauter ve Ferchen gollerine kısa geziler düzenleyebilirsiniz. Garmisch-Partenkirchen merkezi de buraya araçla yaklaşık 20 dakika uzaklıkta.

Lautersee

Lautersee, yani Lauter Gölü, Mittenwald merkezinden yürüyerek yaklaşık yarım saat uzaklıkta başka bir doğa harikası. Burayı da görmeden Mittenwald’den ayrılmak istemedim ve son gün ayrılmadan önce, sabah erkenden yollara düştüm. Sabah 6’da kalkmama değdi kesinlikle.

Lauter Gölü’nde gün doğumu

Ama eğer sizin böyle bir niyetiniz olursa kesinlikle akşamüstü günbatımında önce buraya gelmenizi öneririm. Eminim ki batarken Kawendel Dağları’nın harika renklere bürünmesini sağlayan güneş, burada harika bir manzara yaratacaktır.

Önceki günlerde delicesine yağan yağmur yüzünden ne yazık ki bu ziyaretim son günün sabahına kaldı. Ama yine de iyi ki yaptım.

Ferchensee

Ferchen Gölü ise Lauter Gölü’nden yürüyerek 45 dakika kadar uzakta. Buraya gitme fırsatını ne yazık ki bulamadım, check out saatimizden önce otelde olmam gerekiyordu 🙂 Ama resimleri oldukça güzel görünüyor.

Bu göllere araçla ulaşmak mümkün değil. Araç yolu var, ama sadece özel izinli araçların kullanımına açık. Bu nedenle ya otobüsle, ya da yürüyerek ulaşmanız gerekiyor.

Otobüsle ulaşmak için ana tren istasyonundan kalkan otobüslere binmeniz gerekiyor. Saatlerini buradaki internet sitesinden kontrol edebilirsiniz.

Benim tavsiyem yürüyerek gitmeniz yönünde. Yol hafif tırmanışlı olsa da tabi ki yeşillikler içinde ve bence oldukça keyifli. Ayrıca dönüşte farklı bir rota kullanarak Leinbach Şelalesi’ni de görebilirsiniz 😉

Sözün özü

Buralara yolunuz düşerse Mittenwald kesinlikle görülmesi gereken bir bölge bence. Bu bölgede konaklayabilir, ya da günübirlik bir geziye bu bölgenin öne çıkan güzelliklerini sığdırabilirsiniz. Münih’e yapacağınız bir geziyi, ufak bir doğa kaçamağıyla birleştirmek isterseniz, Mittenwald bunun için kesinlikle biçilmiş kaftan olacaktır…