Kartpostal Değil, Gerçek: Hallstatt

hallstatt
hallstatt
Türkçe | English

Yine gitmek için uzuuuuuun yıllar beklediğim bir yerle karşınızdayım! Sosyal medyada zaman geçirirken Hallstatt’ın muhteşem manzarasına maruz kalmamış olmak bence imkansız. Hal böyle olunca ben de uzun zaman ziyaret etme hayali kurdum, neyse ki Hallstatt beni bir an bile hayal kırıklığına uğratmadı 🙂

Hallstatt
Hallstatt

Neden Hallstatt’a Gitmeli?

Hallstatt Avusturya’nın Salzkammergut bölgesinde yer alan küçücük bir köy aslında. Ama o ihtişamlı dağlar, arada kalan göl ve göl kıyısındaki küçük ve sevimli evlerle birleşince öyle bir yer ortaya çıkıyor ki, bence mutlaka görülmeli. Bu güzellik tabi ki Unesco Dünya Mirası Listesi’nde de yerini almış.

Burası Avusturya’nın en eski yerleşim alanı. Bulunduğu bölge de tuz madenleriyle unlu. Hallstatt’ta da 7000 yıllık ve hala çalışmakta olan bir tuz madeni var.

Ayrıca burası o kadar güzel ki; 1 milyar Çinli buraya sığamayacağından, gidemeyen Çinliler için Çin’de bir Hallstatt inşa edilmiş. İnanmayanı şu linke alalım 🙂

Hallstatt’ta Ne Yapılır?

  • Burada yapabileceğiniz en güzel aktivite sokaklarını adım adım gezmek. Her sokakta ayrı bir masaldaymışçasına vakit geçirebilirsiniz.
  • Ayrıca eğer güzel bir havada gittiyseniz gölde mutlaka bir tekne kiralamalısınız.
  • Tuz madeni Hallstatt’taki en eğlenceli aktivite olabilir. Bence mutlaka ziyaret edilmeli.
  • Madene giderken Skywalk’u es geçmeyin.
  • Gölün çevresinde bisiklet turu da yapabilirsiniz, bisiklet kiralanabilecek yerler var.

Önce Hallstatt Sokaklarını Gezelim…

Yürürken karşınıza şehir meydanı, Hallstatt Müzesi, Beinhaus, her Hallstatt resminde olan ikonik kilise ve bunun gölgesinde kalmış diğer kilise çıkacak. Hallstatt Müzesi, genel olarak şehrin tarihi ile ilgili. Beinhaus ise rengârenk boyanmış kafatasları ile dolu bir şapel ama biz gittiğimizde kapalıydı, gezemedik. Kiliseler ise gösterişten uzak, tamamen ibadet için yapılmış. Yani bence iç mekanlarda fazla vakit geçirmeyin, atin kendinizi sokaklara, bu büyünün tadını çıkarın!

Hallstatt
Sehir meydani

Hallstatt’ın her bir sokağı ayrı bir masal diyarı gibi. Vakit ayırın, hepsine girip çıkın, pişman olmayacaksınız. Zaten bu köy o kadar küçük ki, bir ucundan diğerine yürümek 15-20 dakika kadar ancak sürüyor.

Hallstatt
Hallstatt sokaklarindan bir kare

Tekne Turu Yapmayı Unutmayın

Biranızı alıp, gölün dört bir yanında harika manzaralara karşı keyif yapabilirsiniz. Hallstatt birasından (das Bier) denemeyi de unutmayın 🙂

Hallstatt
Gölde tekne turu

Salzwelten Hallstatt

Burası 7000 yıllık ve hala çalışmakta olan bir tuz madeni. İçi gezilebiliyor ve ilginç olmanın yani sıra oldukça eğlenceli bir gezi burada sizi bekliyor. İç mekânlarda fazla vakit geçirmeyin dedim ama burayı gezmeden de Hallstatt’tan ayrılmayın bence.

Özel kıyafetler giyip giriyorsunuz madenin içine. Yazın giderseniz dışarıya göre oldukça serin olacağını unutmayın. Verilen kıyafetler soğuktan korumak için değil, içeride sizi bekleyen kaydıraklar için!

Madene giriş

Biletler online olarak internet sitesinden alınabiliyor ama gittiğinizde gişeden almanız da mümkün. Yukarıya yürüyerek ya da finiküler ile çıkabiliyorsunuz. Bilet fiyatları da seçeneklere göre değişiyor. Biz büyük bir grup olarak finiküler kullandık ama eminim ki oralarda bir dağ yürüyüşü yapmak da çok keyifli olur.

Skywalk

Madene çıkan finiküler durağını dağin diğer yamacı ile birleştiren bir köprü ve devamındaki manzara izleme platformu burası. Yukarıya çıkmışken zaten göreceksiniz, ama platformun en ucunda fotoğraf çektirmeden ve manzaraya karşı bir şeyler içmeden aşağı inmemek lazım.

Hallstatt
Skywalk’tan manzara

Hallstatt 5-Fingers

Burası Hallstatt’ta değil aslında, ama oldukça yakın. Obertraun’da bulunan bu manzara izleme platformuna da buraya kadar gelmişken gidilmeli.

Önce teleferikle çıkıp daha sonra 20-30 dakika kadar yürümek gerekiyor platforma ulaşmak için. Yürüme yolu zor değil, üşenmeyin mutlaka gidin. Manzara bir harika!

Hallstatt
5-Fingers’a doğru yürürken

Buraya arabayla, bisikletle ya da Hallstatt’tan kalkan teknelerle ulaşabilirsiniz.

Devam Edecek…

Nasıl gidilir, nerede kalınır, ne kadar zaman ayırmak lazım gibi detaylar gelecek yazıda. Beklemede kalın! 🙂

Yazının ikinci kısmı için tıklayın