Hallstatt İçin Tüm Detaylar

Hallstatt
Türkçe | English

Daha önce yazdığım Hallstatt gezisinin detayları bu yazıda. Nasıl gidilir, nerede kalınır, ne kadar zaman ayırmak lazım gibi soruların cevapları için okumaya devam edin 🙂

Hallstatt

Hallstatt ’a Nasıl Gidilir?

Hallstatt’a ulaşmanın en kolay yolu Salzburg’dan araba kiralamak. Yaklaşık mesafe 70 km ve yol size harika manzaralar sunuyor.

Diğer bir seçenek de tren, ama tren-otobüs-tekne aktarması yapmak gerekiyor ve bu biraz sıkıntılı olabilir.

Arabanız yoksa şehir içinde görebileceğiniz turlara katılmak zaman kazanmak açısından iyi bir alternatif olacaktır.

Bir diğer seçenek olarak Münih’ten araba kiralayarak yaklaşık 3 saatlik bir yolculukla ulaşmayı düşünebilirsiniz. Bu yolda size yine harika manzaralar eşlik edecek.

Viyana’dan da trenle ulaşmak mümkün.

Bütün toplu taşıma alternatifleri için Avusturya Demiryolları resmi sitesine bakabilirsiniz.

Hallstatt ‘a Ne Kadar Zaman Ayırmalı?

Sadece köyün içini ve madeni gezmek için 1 tam gün yeterli, konaklamaya bile ihtiyacınız yok.

Ama bence Hallstatt’ın keyfini çıkarmak lazım. Biz burada 3 gece konakladık ve hiç sıkılmadık. Hatta bana kalsa bir 3 gece daha kalabilirdim 🙂

Hallstatt ‘ta Nerede Kalınır?

Kaldığımız pansiyonu gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim. Penision Sarstein buranın yerlisi yaşlı bir çiftin işlettiği, göl kıyısında harika bir pansiyon.

İşletmeci çift oldukça esnek, otelin her alanını rahat rahat kullanabildik. Dışarıdan aldığımız aksam yemekleriyle her yemeğimizi göl kıyısında, o huzurlu bahçede yedik. Sabah kahvemizi yine dağlara karşı içtik.

Otelimizde akşam yemeği

Bütün odaları göle bakıyor, yani harika bir manzarası var. Pansiyonun önündeki bahçeden yazın göle de gerebiliyorsunuz.

Ayrıca yine bu bahçede yemek masası ve şezlonglar var, kuğularla birlikte uzun uzun keyif yapabilirsiniz.

Otelin bahçesi

Ne Yemeli?

Bu konuya da değinmek isterdim ama biz genelde akşam yemeklerimizi marketten bir şeyler alarak, kaldığımız otelin bahçesinde yedik. Sadece ilk gün Bräugasthof isimli restoranda öğle yemeği denedik. Herkes yemeğinden memnundu. Biz hava yağmurlu olduğu için oturamadık ama göl kenarındaki bahçesi de oldukça güzel görünüyor.

Ne Zaman Gitmeli?

Biz nisan sonunda Hallstatt’taydık ve şansımıza hava çok güzeldi. Bence buranın her mevsimi ayrı güzel olur kesinlikle 🙂 Sonbaharda doğanın tüm renkleri orada olacaktır; ya da kışın karlar altında ayrı bir masal diyarına dönüşecektir eminim ki.

Kış döneminde gidecekler bazı aktivitelerden mahrum kalabilirler, dikkat etmek lazım. Mesela tuz madeni sadece nisan-ekim arası açıkmış.

Son Söz

İyi ki yaptım dediğim gezilerden Hallstatt. Gerçi benim bunu söylemediğim gezi noktası çok az 😀 Ama harika bir ekiple, bu kadar güzel bir yerde birkaç gün geçirmek kesinlikle paha biçilemez bir tatildi.

Ekip 🙂